Peste 81 de milioane de lei pentru salvarea Digului de Sud-Est din Portul Tomis. CN APM a lansat licitația
Peste 81 de milioane de lei pentru salvarea Digului de Sud-Est din Portul Tomis. CN APM a lansat licitația
13 Mar, 2026 11:48
ZIUA de Constanta
157
Marime text
157
Marime text
Administrația Porturilor Maritime SA Constanța (CN APM) face un pas decisiv pentru consolidarea infrastructurii portuare și de protecție a zonei peninsulare. Chiar astăzi, 13 martie 2026, a fost publicat anunțul de participare pentru un proiect de anvergură ce vizează Digul de Sud-Est din Portul Tomis și platforma aferentă acestuia.Mai exact este vorba despre actualizare proiect tehnic și execuția lucrărilor de reparații capitale pentru Digul de SE Port Tomis și platforma aferentă acestui dig și Organizarea de șantier.
- Reparații capitale la poarta turistică a Constanței
- Contractul scos la licitație are un caracter integrat și cuprinde:
- Actualizarea proiectului tehnic pentru a corespunde noilor standarde de siguranță;
- Execuția lucrărilor de reparații capitale la structura digului de SE;
- Reabilitarea platformei aferente, esențială pentru stabilitatea zonei;
- Organizarea de șantier.
Companiile de construcții hidrotehnice interesate au un calendar strâns pentru depunerea ofertelor, mai exact termenul limită este 27 martie 2026, ora 15:00.
Persoanele ce dețin functii de decizie în cadrul entității contractante precum și persoane din cadrul entității contractante/prestatorului de servicii de consultanță, ce pot influența conținutul documentației de atribuire și/sau desfășurarea procedurii de atribuire sunt: • Consiliu de Administratie: Mihai TEODORESCU, Dan-Alexandru CATANĂ, Elena VLAD; Mihnea-Claudiu DRUMEA; • Director General – Mihai TEODORESCU, Director Financiar – Dumitru NANCU, Director Sef Departament Investiții – Cristian Mihai TOMA, Șef Serviciu Juridic - Andreea Gabriela VASILESCU NAIDEN, Sef Serviciu Achizitii Publice și Gestiune - Hermina BECTEMIR, Sef Serviciul Elaborare Documentatii si Urmarire Contracte – Adrian STOEAN • Alti semnatari: Serviciul Elaborare Documentatii si Urmarire Contracte, Inginer – Adrian BABII, Serviciul Bugete și Control Financiar Preventiv - Adrian STĂNCIUC, Responsabil Achizitie din cadrul Serviciului Achizitii Publice și Gestiune – Erna Silvia BRAILEANU>
Valoarea estimată fără TVA este de 81.149.100,00 lei, împărțită astfel:
- Actualizare Proiect: 380.089,00 lei, fără TVA
- Execuție Lucrari: 80.206.046,00 lei, fără TVA
- Organizare de Santier 562.971,00 lei, fără TVA
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
citește și:
Portul ConstanțaA fost emisă autorizația de construire pentru etapa a II-a a modernizării rețelei de energie electrică
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


