Modernizare majoră în transportul public din Constanța! Contract de peste 2 milioane de lei pentru trei stații capăt de linie care vor fi complet reconstruite (DOCUMENT)
Modernizare majoră în transportul public din Constanța! Contract de peste 2 milioane de lei pentru trei stații
22 Jun, 2026 10:26
ZIUA de Constanta
239
Marime text
239
Marime text

Primăria Municipiului Constanța a lansat o licitație publică pentru proiectarea și execuția lucrărilor de modernizare a trei stații de transport în comun de tip capăt de linie. Proiectul, intitulat „Construire/modificare/reabilitare staţii de transport în comun din municipiul Constanţa - LOT 2”, vizează locațiile strategice Poarta 2, Ștefăniță Vodă și Oxford.
Conform licitatiapublica.ro, investiția totală este estimată la 2.018.779,99 lei (fără TVA), iar fondurile sunt asigurate integral de la bugetul local. Companiile interesate își pot depune ofertele în Sistemul Electronic al Achizițiilor Publice (SEAP) până la data de 21 iulie 2026, ora 15:00.
Iată cum vor arăta noile stații și ce facilități vor include
Conform caietului de sarcini, scopul principal al investiției este creșterea confortului călătorilor și încurajarea utilizării transportului public prin crearea unor repere urbane moderne. Cele trei pavilioane vor fi realizate din structuri metalice ușoare, cu închideri perimetrale din panouri prefabricate termoizolate și finisaje moderne de tip HPL. De asemenea, clădirile vor beneficia de fațade vitrate generoase și acoperișuri verzi.
Stațiile vor avea dimensiuni adaptate fiecărui amplasament:
- Stația Ștefăniță Vodă (zona bisericii Sf. Cuvios Antonie cel Mare) - suprafață utilă de 67,18 mp;
- Stația Poarta 2 (strada Termele Romane) - suprafață utilă de 47,06 mp;
- Stația Oxford (Bulevardul Lăpușneanu, în zona sensului giratoriu Dobrogea) - suprafață utilă de 43,69 mp.
În funcție de spațiul disponibil, noile terminale vor integra facilități complete pentru pasageri și personalul CT BUS: spații acoperite pentru călători, puncte de vânzare a biletelor, spații comerciale, grupuri sanitare separate (inclusiv pentru persoane cu dizabilități), dispecerat, cameră pentru personal și spații tehnice.
Noile construcții vor fi dotate cu sisteme inteligente de climatizare și utilități de ultimă generație. Încălzirea și răcirea spațiilor interioare se vor realiza prin pompe de căldură cu tehnologie inverter și centrale termice cu recuperare de căldură. Toate grupurile sanitare vor fi prevăzute cu ventilație mecanică, iar iluminatul interior și exterior va fi exclusiv de tip LED, eficient energetic și protejat împotriva vandalismului. Pentru siguranța și confortul utilizatorilor, stațiile vor fi conectate la rețele de voce-date (internet și telefonie) și vor dispune de sisteme de detecție a incendiilor.
Contractul presupune o abordare completă, împărțită în mai multe faze:
1. Faza I (Proiectare): Include realizarea documentației tehnice pentru autorizarea lucrărilor (DTAC) în termen de 45 de zile, urmată de elaborarea Proiectului Tehnic (PT) și a detaliilor de execuție.
2. Faza II (Execuție): Construcția efectivă a pavilioanelor, amenajarea aleilor de acces și a trotuarelor de protecție, montarea echipamentelor și predarea „Cărții Construcției”.
3. Faza III: Servicii de asistență tehnică din partea proiectantului pe toată perioada derulării lucrărilor.
Autoritățile locale au subliniat că organizarea șantierelor se va face strict în limitele proprietăților, astfel încât circulația rutieră din zonele vizate să nu fie afectată, iar pământul sau molozul rezultat va fi transportat exclusiv către depozite autorizate, asigurând un impact minim asupra mediului înconjurător.
Persoanele cu funcție de decizie din cadrul autorității contractante sunt:
- Vergil Chițac - primar al municipiului Constanța;
- Răsăuțeanu Costin Ioan - viceprimar al municipiului Constanța;
- Fulvia Antonela Dinescu - secretar municipiu;
- Georgeta Gheorghe - director executiv Direcția financiară;
- Oana Dobre - șef serviciu Financiar Buget;
- Lenuța Petcu - șef serviciu Contabilitate;
- Ilie Daniela - inspector serviciul Contabilitate;
- Alin Cezar Vintilă - director executiv Direcția Logistică;
- Nilghiun Manea - șef serviciu Serviciul Achiziții Publice;
- Raluca Florența Georgescu - director executiv Direcția Servicii Publice;
- Cristina Itoafă - șef serviciu Dotări Urbane;
- Gabriela Paiu - șef serviciu Tehnico-Economic.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
O nouă șansă pentru închirierea plajelor de pe litoral: ANAR lansează etapa a II-a a licitației publice pentru 39 de sectoare libere
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


