Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
10:57 01 09 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Licitații publice DGRFP Galați lansează o licitație de peste 5,1 milioane de lei pentru servicii de pază în Constanța, Tulcea și alte 3 județe. Iată calendarul!

ro

01 Sep, 2026 10:32 106 Marime text
Foto cu rol ilustrativ         Sursă: Pixabay
Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice (DGRFP) Galați lansează o licitație publică care vizează un acord-cadru cu privire la furnizarea serviciilor de pază, monitorizare și transport valori pentru sediile structurilor din județele Constanța, Buzău, Galați, Tulcea și Vrancea.

Potrivit licitatiapublica.ro, valoarea contractului este de 5.100.048,00 lei (fără TVA).

Acordul-cadru prevede, pe larg: servicii de pază, servicii de monitorizare, servicii de transport valori, echipament de serviciu și protecție, mijloace pentru dotarea postului de pază, materiale consumabile, documente tipizate, servicii de pregătire specifică, servicii de securitate și sănătate în muncă, servicii de protecție împotriva incendiilor, servicii de protecție a mediului, transport personal de pază, asigurări, medicină a muncii, aviz psihologic și lucrări.

Domeniile vizate în proiect sunt următoarele:
  • Servicii de siguranță (CPV: 79710000)
  • Servicii de monitorizare a sistemelor de alarmă (CPV: 79711000)
  • Servicii de pază (CPV: 79713000)
Mai mult, codul CPV principal este „79713000-5 Servicii de pază (Rev.2)”, iar împărțirea loturilor are loc după cum urmează:
  • Lotul 1, aferent Județului Buzău (identificat prin codul LOT-0001), este încadrat la codul CPV 79713000-5 pentru servicii de pază și are o valoare estimată fără TVA cuprinsă între 64.296,00 și 192.888,00 lei.
  • Lotul 2, alocat Județului Constanța (cu indicativul LOT-0002), utilizează același cod CPV 79713000-5 dedicat serviciilor de pază, înregistrând o valoare estimată fără TVA de la 1.446.432,00 până la 4.339.296,00 lei.
  • Lotul 3, corespunzător Județului Galați (înregistrat ca LOT-0003), păstrează codul CPV 79713000-5 pentru servicii de pază, având un buget estimat fără TVA setat între limitele de 64.296,00 și 192.888,00 lei.
  • Lotul 4, atribuit Județului Tulcea (marcat sub codul LOT-0004), este definit tot prin codul CPV 79713000-5 pentru servicii de pază, cu o valoare estimată fără TVA ce variază între 62.496,00 și 187.488,00 lei.
  • Lotul 5, destinat Județului Vrancea (cu referința LOT-0005), funcționează sub regimul aceluiași cod CPV 79713000-5 pentru servicii de pază și dispune de o valoare estimată fără TVA situată între 62.496,00 și 187.488,00 RON.
Documentele de achiziții publice sunt disponibile pentru acces direct, nerestricționat, complet și gratuit la: www.e-licitatie.ro.

Termenul-limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 28 septembrie 2026, ora 15:00, pentru toate loturile.

Oferta trebuie să fie valabilă până la 28 ianuarie 2027, iar data de deschidere a ofertelor are loc în SEAP.

PRECIZĂRI:


Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Citește și:
Garda de Coastă investește peste 2 milioane de lei în reabilitarea sediului Poliției de Frontieră din Pardina (DOCUMENT)

Ti-a placut articolul?

Comentarii