Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
14:52 21 08 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ședință CJ Constanța Consilierii județeni decid dacă vor cumpăra două imobile din zona peninsulară (DOCUMENTE)

ro

21 Aug, 2026 14:02 189 Marime text


Se convoacă Consiliul Județean Constanța în ședință ordinară pentru data de 25.08.2026, ora 10:00, în sala „Remus Opreanu” din cadrul Palatului Administrativ, ședință ce se va desfășura în format fizic.
 
Pe ordinea de zi se află două proiecte referitoare la exercitarea sau neexercitarea dreptului de preempțiune pentru două imobile situate pe strada Plevnei nr. 4 din municipiul Constanța. Ambele proiecte au fost inițiate de președintele Consiliului Județean, Florin Mitroi.
 
Primul proiect, cu numărul 215/6 august 2026, vizează un imobil aflat la subsol, apartamentul 2, lotul 2, înscris în Cartea Funciară nr. 240522-C1-U5. Proprietatea are o suprafață utilă de 25,5 metri pătrați, iar prețul de vânzare menționat în documentație este de 3.500 de euro.
 
Cel de-al doilea proiect, nr. 216/6 august 2026, privește un imobil alcătuit din parter și etajul întâi, apartamentul 1, lotul 2, înscris în Cartea Funciară nr. 240522-C1-U7. Acesta are o suprafață utilă de 37,4 metri pătrați și este scos la vânzare pentru suma de 16.500 de euro.
 
Imobilele sunt deținute de societatea Silk Route Shipping SRL și fac parte atât din situl arheologic „Orașul Antic Tomis”, cât și din situl urban „Zona peninsulară Constanța”, fiind supuse prevederilor legale privind protejarea monumentelor istorice.
 
Ministerul Culturii a comunicat că nu își exercită dreptul de preempțiune pentru niciuna dintre proprietăți. Totodată, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța a precizat că în cele două imobile nu se desfășoară lucrări de cercetare arheologică și a propus neexercitarea dreptului de preempțiune.
 
Potrivit referatelor de aprobare, achiziționarea celor două proprietăți nu reprezintă în prezent o prioritate, iar în bugetul județului nu sunt disponibile fonduri pentru astfel de cumpărări. În cazul în care consilierii ar decide totuși exercitarea dreptului, impactul total asupra bugetului ar fi echivalentul în lei al sumei de 20.000 de euro, calculat la cursul BNR din ziua plății.

 
Despre Silk Route Shipping SRL
 
Compania Silk Route Shipping SRL a fost fondată în anul 2007, are sediul în municipiul Constanța, strada Fulgerului nr. 97 și se ocupă de „Activități de servicii anexe transportului pe apă”.
 
Conform termene.ro, asociați sunt Istrate Scradeanu Adrian și Bistrae Gily, administrator fiind cel dintâi.
 
Istrate Scradeanu Adrian mai este asociat și administrator la David Estates SRL, Pontis Line SRL, asociat la DTS Logistic Services SRL, T&A Wise Investments SRL, administrator la Airborne Global Services SRL, Rocombi SA și reprezentant asociat persoană juridică la NRM Cargo Logistics SRL și Life Logistics SRL.
 

Bistrae Gily mai este asociat și administrator la Logistic Services SRL, Import Export Reprezentative SRL și asociat la Pontis Line SRL.
 
În anul 2025, firma Silk Route Shipping SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 142.435.377 lei, cu un profit de 16.202.873 lei, la 29 de angajați, având datorii în valoare de 34.444.400 lei.
 
În secțiunea Document a materialului puteți consulta proiectele în integralitate.
 
PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 


Citește și:
CJC pregătește transferul unor terenuri din Albești pentru modernizarea DJ 393 (DOCUMENT)

Ti-a placut articolul?

Comentarii