Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
12:33 04 03 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Județul Constanța nu cumpără Hotelul Rex din Mamaia. Consiliul Județean a votat în unanimitate neexercitarea dreptului de preemțiune(VIDEO)

ro

04 Mar, 2026 11:13 232 Marime text

Soarta unuia dintre cele mai emblematice imobile din stațiunea Mamaia a fost tranșată astăzi în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean Constanța (CJC). Aleșii județeni au decis, cu vot în unanimitate, că administrația județeană nu își va exercita dreptul de preemțiune asupra Complexului Hotelier Rex și a parcării aferente. La ședință au participat 36 de consilieri. 

Amendamente de ultim moment pentru clarificarea votului

Deși pe ordinea de zi proiectul de hotărâre nr. 44/2026 lăsa deschisă opțiunea între exercitarea sau neexercitarea dreptului de cumpărare, ședința de astăzi a adus clarificări decisive. În cadrul dezbaterilor, au fost elaborate și supuse la vot două amendamente fundamentale.

Conform acestor amendamente, textul final al hotărârii a fost modificat astfel încât „să se citească neexercitarea dreptului de preemțiune” de către Județul Constanța pentru terenul și construcțiile ce alcătuiesc Complexul Rex. Această direcție a fost susținută de toți consilierii prezenți, amendamentele fiind votate în unanimitate.

Cale liberă pentru tranzacții private

Prin această hotărâre, Consiliul Județean Constanța declină oficial oferta de a prelua imobilele identificate cadastral sub numerele 200495 (cu construcțiile C1, C2, C3) și 201489. Decizia înseamnă că proprietarii actuali ai Complexului Rex pot continua procedurile de vânzare către entități private, fără ca statul, prin autoritatea județeană, să mai intervină în tranzacție.

Investiții în cultură și reabilitări imobiliare

Un alt punct cheie a fost proiectul nr. 45/2026, care a vizat aprobarea indicatorilor tehnico-economici actualizați pentru obiectivul de investiții „Reabilitare imobil Clădire – Filiala 1 Constanța”. Proiectul, inițiat de președintele Florin Mitroi, subliniază intenția administrației de a accelera lucrările de modernizare a spațiilor publice destinate activităților culturale sau administrative.

Totodată, ordinea de zi a fost completată de modificarea unei hotărâri din decembrie 2025 (HCJC nr. 328), vizând ajustări administrative necesare bunului mers al județului.

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Vezi toate STIRILE VIDEO!

Ti-a placut articolul?

Comentarii