Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:37 27 04 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fostul senator, Dan Claudiu Tănăsescu, s-a stins din viață

ro

27 Apr, 2026 12:20 345 Marime text
Sursa foto: Pixabay




Dan Claudiu Tănăsescu, fostul senator, fost medic, dar și scriitor a murit, la vârsta de 88 de ani, la doar o zi după aniversarea sa, potrivit știripesurse.ro.

Tănăsescu a fost scriitor, publicând peste 12 volume de romane, dar și proză. Patru dintre acestea au fost premiate, printre cele mai apreciate fiind cărțile publicate la editura Velvet Story. Acesta a fost om politic ocupând diverse funcții publice, din dorința de a face o schimbare. Cu toate acestea, ce mai mare pasiune a sa a rămas medicina.

Tănăsescu s-a născut în 26 aprilie 1938 în localitatea Mogoșoaia. Acesta a absolvit facultatea de medicină din Cluj în 1964, fiind repartizat ca medic în orașul Mărășești.


Ulterior, medicul și-a continuat profesia în Capitală, la policlinicile „Colțea” și „Drumul Taberei” până în anul 1990, a devenit primar la Mogoșoaia, localitate pe care a condus-o timp de 15 ani.

În 2004 acesta a fost ales ca senator în Parlamentul României, în legislatura 2004 - 2008, pe listele PRM.


Odată cu volumele publicate, Tănăsescu a intrat și în Uniunea Scriitorilor Români. Acesta a fost apropiat ai marilor scriitori precum Fănuș Neagu și Marin Preda.

El s-a stins din viață la doar o zi după aniversarea sa, iar cei care doresc să-și ia rămas bun de la fostul medic și politician, dar și scriitor, o pot face începând de marți, de la ora 15:00, la Capela Funerară Mogoșoaia, situată în strada Viilor nr. 8A. Înmormântarea sa va avea loc miercuri, la Cimitirul MParohial Mogoșoaia 1, în vecinătatea capelei.

Citește și
Episcopia Tulcii, în doliu! A murit un preot în vârstă de 48 de ani
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii