12:01 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbalişti la Academia Hagi Cristian Ene, două goluri la Naţională, Alexandru Cicâldău - căpitan

10 Mar, 2016 00:00 3162 Marime text

Echipa naţională Under-19 a României a susţinut un meci-test împotriva echipei similare a Finlandei. Partida s-a disputat la Buftea şi s-a încheiat cu succesul tricolorilor, scor 4-1 (3-0). Două dintre golurile României au fost marcate de jucătorul Academiei Hagi, Cristian Ene, în minutele 10 şi 44. Celelalte reuşite ale partidei le-au aparţinut lui Chelaru (27), A. Manea (90+1), respectiv Laatikainen (79).

În afara lui Cristian Ene, selecţionerul Andrei Spier a utilizat alţi patru componenţi ai Academiei Hagi: Arpad Tordai, Dan Panait, Szabolcs Kilyen şi Alexandru Cicâldău. Pe teren s-a aflat însă şi Alexandru Stoica, jucător împrumutat de Academia Hagi la Dunărea Călăraşi.

Fotbaliştii Academiei Hagi au evoluat astfel: Arpad Tordai - portar, a fost titular şi a jucat tot meciul; Dan Panait - fundaş stânga, a intrat pe teren în minutul 61; Szabolcs Kilyen - mijlocaş defensiv, a intrat pe teren în minutul 74; Alexandru Cicâldău - atacant, a fost căpitanul echipei şi a jucat până în minutul 74; Cristian Ene - atacant, a fost titular, a marcat două goluri şi a jucat până în minutul 61; Alexandru Stoica - atacant, a fost titular şi a jucat până în minutul 74. Meciul revanşă este programat astăzi, de la ora 16.00, tot la Buftea.