22:22 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul a învins în deplasare Cerno More Varna, deţinătoarea Cupei Bulgariei (galerie foto)

16 Nov, 2015 00:00 1828 Marime text
FC Viitorul a câştigat cu 2-1 (0-1) meciul de verificare susţinut sâmbătă în compania deţinătoarei Cupei Bulgariei, Cerno More Varna. Partida s-a disputat în ţara vecină, la Balcic (Bulgaria), şi a fost precedată de un moment de reculegere în memoria victimelor atentatului din Franţa şi a lui Lucian Bălan.

Gazdele au condus la pauză graţie reuşitei lui Eugenio, din minutul 39. La 0-0 însă, în minutul 33, Viitorul a fost aproape de gol, prin Chiţu, care a trimis în bară. După pauză, elevii lui Gheorghe Hagi au întors soarta partidei şi au punctat prin Florin Cernat (în minutul 63, direct din lovitură liberă) şi Florin Tănase (în minutul 81, lob peste portar).

Bogdan Ţâru - „Îmi aştept rândul“

Cele două echipe au fost: Cerno More Varna - Canovic - Kostadinov, Trayanov, Coulibaly, Malheiro - Palankov, Georgiev - Nedelkov, Varea, Eugenio - Coureur. Au mai jucat: Nikolov - Minkov, Iliev, Gushlev, Raykov, Vasev, Petkov, Bijev, Schreurs; FC Viitorul - Buzbuchi (79 Râmniceanu) - Benzar (46 Mitrea), Țâru (70 Munteanu), Boli (76 Gheorghe), Mitache - Nicoliţă (70 Mişelăricu), Filip (76 Gavra), Aganovic (46 Ganea) - I. Hagi (46 Vână), Cernat (70 Boukaka), Chiţu (46 Tănase).

„Încep să mă simt din ce în ce mai bine. Văd că şi la antrenamente îmi ies lucrurile mult mai bine. Pe zi ce trece, cresc. Acum îmi aştept rândul. Aceste partide amicale sunt foarte importante. În meci te verifici şi vezi la ce nivel te afli“, a declarat Bogdan Ţâru. „A fost un meci bun, atât pentru echipă, cât şi pentru mine. Am întâlnit un adversar valoros. Am venit la victorie şi am reuşit să ne impunem“, a spus şi Bogdan Mitache.

Cristian Ene, de la Academia Hagi, a calificat România

Academia Hagi a avut cinci jucători în echipa naţională Under-19 a României care, sâmbătă, la Oradea, a învins Andorra şi s-a calificat la Turul de Elită al Campionatului European. A fost al doilea meci al tricolorilor mici din grupa preliminară de calificare, iar ambele goluri ale succesului cu 2-0 al României au fost înscrise de atacantul Cristian Ene, de la Academia Hagi, în minutele 19 şi 51.

Marţi, meci cu Elveţia

Alături de acesta, care a fost titular şi a jucat până în minutul 75, de la academia constănţeană au mai fost folosiţi: Arpad Tordai - portar, a fost titular şi a jucat tot meciul; Victor Rogoza - fundaş dreapta, a fost titular şi a jucat tot meciul; Dan Panait - fundaş stânga, a fost căpitanul echipei şi a jucat până în minutul 62; Alexandru Cicâldău - mijlocaş ofensiv, a fost titular şi a jucat tot meciul. Din lotul României a făcut parte şi vârful Alexandru Stoica, împrumutat de Academia Hagi la Dunărea Călăraşi.

Următorul meci al tricolorilor va avea loc marţi, de la ora 11.00, contra Elveţiei. Clasament: 1. Elveţia - 6p (golaveraj: +5), 2. România - 6p (+4), 3. Andorra - 0p (-3), 4. Insulele Feroe - 0p (-6).
Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)