00:12 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Egal cu o echipă din plutonul fruntaş Farul a luat din spiritul de luptător al lui Ştefan Nanu

10 Mar, 2014 00:00 2859 Marime text
„Marinarii” au jucat cu determinare în faţa unei formaţii puternice, iar în prima repriză au avut două ocazii foarte bune, la una dintre ele trimiţând mingea în bară

FC Farul nu a pierdut nici al doilea meci cu Ştefan Nanu antrenor. Ca şi la Brăila, constănţenii au făcut egal, sâmbătă, la Constanţa, cu FC Clinceni, în etapa a 18-a a Ligii a 2-a, scorul fiind 0-0. Chiar dacă nu au marcat, fariştii au impresionat prin încrâncenarea de care au dat dovadă, după chipul şi asemănarea lui Nanu, care, ca jucător, era precum un tigru pe teren.

În faţa echipei de pe locul patru, una valoroasă, cu jucători cunoscuţi, Farul a evoluat cu atitudine, iar în prima repriză, în care a condus jocul, a fost agresivă şi şi-a creat ocazii, putea rezolva meciul, dacă fructifica măcar două dintre cele trei oportunităţi. Igiroşanu nu a putut marca în minutul 9 dintr-o poziţie favorabilă în careu, iar peste două minute Scărlătescu a trimis mingea cu capul în bară! Practic, primele trei ocazii ale meciului i-au aparţinut Farului, care a mai ratat o dată prin Igiroşanu, în minutul 25. FC Clinceni i-a dat emoţii portarului gazdelor, Puia, o singură dată, în minutul 29, prin Arman Karamyan. În partea secundă, spiritul de luptă nu a părăsit Farul, însă realizările au fost mai puţine, doar o situaţie de gol (Cr. Cristea 59). De cealaltă parte, Olariu (56) şi I. Roşu (83) au semnat oportunităţile oaspeţilor, mai activi după pauză, însă fără a emite pretenţii la mai mult de un punct. Cele două echipe au fost: FC Farul (antrenor, Ştefan Nanu): Cl. Puia - Băjan, Ghinea, Bumbac (cpt.), Mansur - Scărlătescu (81 I. Florea I), Tothăzan, V. Apostol, Lădaru (65 Barna) - Cr. Cristea (90 Coteanu), Igiroşanu; FC Clinceni (antrenor, Vali Bădoi): C. Lungu - St. Stancu, I. Prodan, A. Niţu (cpt.), Artavazd Karamyan - V. Olariu, Tătar (59 B. Straton), Udrea, Arman Karamyan (84 Venţer) - Mbella (62 I. Roşu), Bălţoi.

„Am schimbat atitudinea şi mentalitatea”

„Am făcut o primă repriză excelentă, în care ne-am creat trei ocazii de gol, pe care, ca şi la Brăila, nu le-am fructificat. Am avut neşansă. Ceea ce mă bucură însă e că am schimbat atitudinea şi mentalitatea jucătorilor. Joacă ce vreau eu. Am întâlnit o echipă care are ca obiectiv promovarea, bine organizată, cu jucători de Liga 1, care are tot ce-i trebuie. M-a mulţumit atitudinea, nu a fost nicio diferenţă între Farul (cu mulţi jucători sub 21 de ani - azi (n.r. sâmbătă), am folosit patru - şi cu jucători care nu prea au jucat pe la echipele la care au fost) şi FC Clinceni. Dacă fructificam cele două ocazii din prima repriză, altul era rezultatul”, a declarat Ştefan Nanu. „Am avut un meci foarte greu, contra unui adversar bine organizat, determinat. A ieşit un spectacol frumos. Orice punct câştigat e important. Ne-am fi dorit victoria, dar nu s-a putut. Nu ne-a impus nimeni promovarea, luăm fiecare meci în parte, iar la final vedem unde suntem. Însă, dacă ni se va ivi ocazia, încercăm şi din acest an să intrăm în primul eşalon. Avem forţa financiară pentru o eventuală accedere în Liga 1”, a spus şi Florentin Rădulescu, de la FC Clinceni.

„Mulţi jucători nu au ce căuta la Farul”

În meciul de sâmbătă, la Farul a debutat ultima achiziţie, fundaşul stânga Daniel Ionuţ Barna. Acesta a jucat pe postul său, iar Mansur a fost avansat mijlocaş stânga, poziţie în care nigerianul se simte cel mai bine. Ştefan Nanu a spus că aducerea lui Barna şi a altor doi fotbalişti face parte din strategia de ridicare a nivelului valoric al lotului, astfel încât să se creeze o echipă de promovare în sezonul viitor. „Pentru mine, cel mai important e rezultatul, dar e greu să schimb radical situaţia în opt zile de când sunt la Farul. Am încredere în jucători, însă de la unii aştept mai mult. Farul este o echipă care trebuie respectată, iar dacă au venit aici, trebuie să alerge şi să facă ce le cer eu la antrenamente. Dacă au atitudine şi dorinţă, e greu să piardă în faţa cuiva. Am nevoie stringentă de un atacant. Am găsit un lot în care mulţi jucători nu au ce căuta. S-a alcătuit un grup în grabă şi nu ştiu ce s-a urmărit la jucători. Nu comentez însă ce a fost, ci ce va fi de acum încolo. L-am adus pe Barna şi aştept ca în aceste zile să mai vină doi jucători, Bârză şi Zuluf. Vreau să fac o echipă bună la Farul, una de promovare pentru anul viitor. E păcat ca Farul, exponentul unui oraş precum Constanţa, să stea în Liga a 2-a. Am schimbat strategia antrenamentelor. Mie îmi place jocul de sus, de presing, organizat, în care fiecare să ştie ce are de făcut. Au avut dorinţă, deşi, de prin minutul 70, unii au căzut fizic. Banca lasă de dorit din păcate, unii nu prea au potenţial şi e greu să-i schimbi”, a spus Nanu. Dacian Ioan Bârză are 28 de ani, vine de la UTA şi poate juca atacant sau pe benzile terenului. Principalul Farului a spus că a primit referinţe bune despre el de la antrenorul Eugen Trică. În vârstă de 25 de ani, Nicolae Zuluf e mijlocaş stânga şi a trecut pe la Victoria Brăneşti, Dinamo sau Concordia Chiajna.

Joacă miercuri la Iaşi

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Unirea Slobozia - CSMS Iaşi 0-2 (L. Mihai II 29, 40), Rapid CFR Suceava - Gloria Buzău 1-0 (Dăniţă 83 - autogol), Dunărea Galaţi - ACS Berceni 2-2 (Feraru 24 - autogol, Neagu 74 / Fâşie 33 - din penalty, E. Nicu 39), Rapid Bucureşti - CF Brăila 5-2 (D. Lung 33, Doman 45 - din penalty, E. Dică 52 - din penalty, Martin 56, Ciolacu 63 / Iordache 54, Ndigwe 71). SC Bacău şi Unirea Tărlungeni au avut etapă liberă. Clasament: 1. Rapid - 34p, 2. Iaşi - 31p, 3. Slobozia - 28p, 4. Clinceni - 26p, 5. Berceni - 26p, 6. Buzău - 18p, 7. Bacău - 18p, 8. Farul - 17p, 9. Tărlungeni - 15p, 10. Brăila - 15p, 11. Suceava - 14p, 12. Galaţi - 7p. În etapa viitoare, Farul va întâlni în deplasare CSMS Iaşi, miercuri, 12 martie, de la ora 15.00.

Sursa foto 2 şi 4: suporterul-constantean.ro