16:58 01 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cine i-a predat ştafeta lui Chiţu (Viitorul) la echipa naţională

07 Feb, 2013 23:11 2871 Marime text
chitu1.jpgEchipa națională de fotbal a României a câștigat cu 3-2 (1-1) meciul amical cu Australia, disputat în Spania, la Malaga. Golurile tricolorilor au fost înscrise de Cristian Tănase (în minutul 34), Bogdan Stancu (în minutul 82) și Gabriel Torje (în minutul 85). Australienii, care au condus cu 2-1, au marcat în minutele 45 (Wilkshire, din penalty) și 54 (Cornthwaite). Jucătorul de la FC Viitorul Constanța selecționat pentru acest meci, Aurelian Chițu, a fost rezervă și a intrat în joc în minutul 90, în locul lui Torje. Selecţionerul Victor Piţurcă a folosit echipa: Pantilimon - Tamaş, Chiricheş, Goian (81 Luchin), Raţ (46 Şt. Radu) - Bourceanu (57 C. Lazăr), Pintilii - Torje (90 A. Chiţu), Grozav (63 Alexe), Cr. Tănase (72 Maxim) - B. Stancu. Australia, adversar în premieră al României, a jucat cu: Schwarzer (46 Federici) - Wilkshire (52 McGowan), Cornthwaite, Neill (57 Williams), Zullo - Bresciano (81 Milligan), Holland - Kruse, McKay (66 Rukavytsya), Holman - Brosque. Selecţioner - Holger Osieck.

Gol constănţean la „tineret"

chitu_intertitlu.jpgÎn aceeaşi zi, cu echipa mare a avut meci și selecționata de tineret a României, care a învins în deplasare Moldova, la Tiraspol, cu scorul de 3-0, la pauză 1-0. Jucătorul echipei Viitorul Constanța, Alin Cârstocea, a punctat pentru 2-0, în minutul 82, celelalte două reușite aparținându-le lui N. Stanciu, în minutul 21, și lui Manole, în minutul 86. Pe lângă Cârstocea, FC Viitorul a mai avut convocați la această partidă cinci jucători, patru fiind titulari: portarul Alexandru Buzbuchi, fundașul Alin Toșca, mijlocașul Romario Benzar și atacantul Cristian Gavra. Alin Cârstocea și Mihai Bălașa au intrat pe parcursul jocului. Echipa a fost: Buzbuchi - Nica (62 Peteleu), Creţu, Avrămia (84 Bălaşa), Toşca - Leca - Florean (46 Velici), Benzar (68 Cârstocea), N. Stanciu (84 Manole), Serediuc (68 Giurgiu) - Gavra (62 Herghelegiu).

Sursa foto: gsp.ro şi Academia Hagi