12:15 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletism Podium constănţean în proba de triplusalt de la Naţionale

10 Feb, 2013 22:02 3153 Marime text
atletism.jpgAtleţii de la CS Farul Constanţa au obţinut şase medalii la seniori în prima zi a Campionatului Naţional de sală pentru seniori şi tineret, întrecere care s-a disputat în Bucureşti, la Complexul Sportiv Naţional „Lia Manoliu". În proba feminină de triplusalt, podiumul a fost în întregime constănţean: Carmen Toma - medalie de aur (13,69 m), Cristina Bujin - argint (13,60 m), Cristina Sandu - bronz (13,38 m). Pe locul cinci a venit o altă faristă, tânăra Andreea Lefcenco, cu 13,14 m, care a prins medalia de argint la tineret.

A două campioană constănţeană a zilei a fost Andreea Ogrăzeanu, care a triumfat la 60 m, cu 7,37 s. În proba similară masculină, pe poziţia secundă a terminat Iulian Geambazu, care a alergat în 6,91 s. Ultimul medaliat a fost juniorul Cristi Boboc (18 ani), care a obţinut o remarcabilă medalie de bronz la triplusalt (15,79 m), în condiţiile în care ocupanţii locurilor doi (16,28 m) şi unu (vicecampionul olimpic Marian Oprea - 16,81 m) au fost mai mari decât el cu trei, respectiv opt ani. La tineret, Boboc a devenit vicecampion. La 1.500 m fete, Claudia Bobocea a ratat cu puţin podiumul, clasându-se pe patru, cu timpul 4:27,45, însă, cu această perfomanță, a ieșit campioană la tineret.

În reuniunea a doua, de ieri, CS Farul a urcat pe podium de alte cinci ori. Trei dintre medalii au fost obținute la tineret, prin: Claudia Bobocea, argint la 800 m (2:08.73), Ionuț Grecu, argint la lungime (7,46 m), și Nadia Ilas, bronz la 60 m garduri (8,91 s). Medalia de argint a lui Bobocea a avut aceeași strălucire și la seniori, categorie de vârstă la care a prins podiumul și Adrian Vasile (Farul - Rapid), care a devenit vicecampion la lungime, cu 7,76 m.

Așadar, în cele două zile de concurs, CS Farul a obținut 14 medalii (opt la seniori - două de aur, patru de argint, două de bronz și șase la tineret - una de aur, patru de argint, una de bronz)

Sursa foto: Facebook