De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
00:07 21 01 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile 71 de elevi din Constanţa, olimpici naţionali. Iată cine sunt!

ro

30 Jul, 2016 00:00 2425 Marime text
Constanţa are cu ce se mândri. În acest an, elevii constănţeni au înregistrat rezultate deosebite la Olimpiada Naţională 2016. Potrivit rezultatelor publicate de Ministerul Educaţiei, 71 de elevi din Constanţa au reuşit să obţină un loc de frunte în clasamentul olimpiadelor. Studiind mai mult decât le cere şcoala alături de profesorii lor, zi de zi, aceştia au reuşit să aducă acasă şase premii de gradul I, opt premii de gradul II, 12 premii de gradul III şi 44 de menţiuni, obţinute de elevii constănţeni la Olimpiada Naţională 2016.
 
Cotidianul ZIUA de Constanţa vă prezintă lista elevilor erudiţi din Constanţa care au reuşit să obţină locuri fruntaşe la Olimpiada Naţională 2016.
 

Olimpicii la disciplinele din aria curriculară Limbă şi comunicare sunt: 

Anca Nechita, Școala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“, Olimpiada de Limbă şi Literatură Română - nivel gimnazial/R, Menţiune, clasa a VIII-a.
Maria C. Popescu, Liceul Teoretic „Calatis“ Mangalia, Olimpiada de Limbă şi Literatură Română - nivel liceal, Menţiune, clasa a X-a.
George Pantelimon Prodan, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Lingvistică / performanţă, Menţiune, clasa a X-a.
Valentina Andrei, Școală Gimnazială „Dimitrie Cantemir”, Constanţa, Olimpiada de Neogreacă, A2, Premiul III, clasa a IX-a.
Maria-Teodora Duma, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Constanţa, Olimpiada de Limbă Germană Modernă, Premiul III (echipaj), clasa a X-a.
Ana-Cristina Danovschi, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Constanţa, Olimpiada de Limbă Germană Modernă, Premiul III( echipaj), clasa a XI-a.
Teodora-Paula Armăşeascu, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Constanţa, Olimpiada de Limbă Germană Modernă, Premiul I (individual), clasa a X-a.
Marina Tona, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Constanţa, Olimpiada de Limbă Germană Modernă, Premiul II (individual) şi Premiul III (echipaj), clasa XII.
Teodora Gafiţa, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Constanţa, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba Franceză-Intensiv/Bilingv, Menţiune, clasa a IX-a.
Christia Spiratos, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Constanţa, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba Franceză-Intensiv/Bilingv, Menţiune, clasa X.
Ștefan-Andrei Paraschiv-Miron, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Constanţa, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba Franceză - normal, Menţiune, clasa a XII-a.
Andreea Bălan, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Constanţa, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba Italiană / normal, Premiul I, clasa a VIII-a.
Andreea Gabriela Ficuţ, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba italiană / normal, Menţiune, clasa a X-a.
Ionela Alina Martalogu, Liceul Teoretic „Traian“, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba Italiană / normal, Premiul III, clasa a XII-a.
Luminiţa Ștefan, Liceul Teoretic „G. Călinescu“, Olimpiada de Limbi Romanice / Limba Italiană / Bilingv, Premiul III, clasa a XII-a.
 

La disciplinele din aria curriculară Matematică şi ştiinţe, 18 elevi din Constanţa au intrat în topul celor mai buni elevi din ţară: 

Denis Florin Ciceu, Școala Gimnazială „Spectrum”, Olimpiada de Matematică, Menţiune, clasa a VII-a;
Andrei Alexandru Parfeni, Școala Gimnazială „Spectrum”, Olimpiada de Matematică, Menţiune, clasa a VII-a;
Edis Memiş, Liceul Teoretic „Traian“, Olimpiada de Matematică, Menţiune, clasa a VIII-a;
Cristian Florentin Teleanu, Liceul Teoretic „Ovidius“, Olimpiada de Matematică, Menţiune, clasa a XII-a;
Karina-Sânziana Stelea, Colegiul Naţional „Mircea ce Bătrân“, Olimpiada de Fizică, Menţiune, clasa a VII-a;
Gabriel- Octavian Jitea, Liceul Teoretic „Ovidius“, Olimpiada de Fizică, Menţiune, clasa a VIII-a;
Răzvan-Mihai Ursu, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Fizică, Menţiune, clasa a X-a;
Alina Lascu, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Chimie, Menţiune, clasa a VIII-a;
D. I. Răzvan Petru Efrim, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Chimie, Menţiune, clasa a IX-a;
M. Mihnea Ștefan, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Chimie, Menţiune, clasa a IX-a;
Dan-Mircea Neagoe, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Chimie, Premiul I, clasa a X-a;
Hakan Calila, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Chimie, Menţiune, clasa a X-a;
Paul Haidu-Gerea, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Chimie, Premiul I, clasa a XI-a;
Rochard Andrei Radu, Școala Gimnazială „Lucian Grigorescu“, Medgidia, Olimpiada de Bilogie, Menţiune, clasa a VII-a;
Cătălin Cristian Moroşanu, Liceul Teoretic „Ovidius“, Olimpiada de Biologie, Menţiune, clasa a IX-a;
Iuliana-Oana Nastor, Liceul Teoretic „Ovidius“, Olimpiada de Biologie, Menţiune, clasa a XI-a;
Diana Andreea Catană, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada Știinţele Pământului, Premiul III, clasa 0;
Robert-Gabriel Păşcălău, Școala Gimnazială „Tudoar Arghezi“ Năvădari, Olimpiada de Astronomie şi Astrofizică, Premiul I, clasa a VIII-a/ juniori.
 

La disciplinele din aria curriculară Om şi societate, 13 elevi s-au învrednicit de premii: 

Elis Dede, Liceul Teoretic „Traian“, Olimpiada de Știinţe socio-umane / Psihologie, Menţiune, clasa a XII-a;
Ștefania Popescu, Liceul Teoretic „L. Blaga“, Olimpiada de Știinţe socio-umane / Cultură civică, Menţiune (Echipă), clasa a VIII-a;
Iulia Drobot, Liceul Teoretic „L. Blaga“, Olimpiada de Știinţe socio-umane / Cultură civică, Menţiune (Echipă), clasa a VII-a;
Alexandru Necula, Liceul Teoretic „Traian“, Olimpiada de Geografie, Menţiune, clasa a IX-a;
Vlad Popa, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, Olimpiada de Geografie, Menţiune, clasa a XI-a;
Ionuţ Cristian Peneoaşu, Liceul Teoretic „Traian“, Olimpiada de Geografie, Menţiune, clasa a XII-a;
Florentina Foti, Liceul Tehnologic „Ion Podaru“ Ovidiu, Olimpiada de Religie - Cultul Ortodox/ Religie, Menţiune, clasa a VII-a;
Nina Corina Țuţuianu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Religie - Cultul Ortodox, Religie, Menţiune, clasa a X-a;
Maria Boboc, Liceul Pedagogic, Olimpiada de Pedagogie-Psihologie( Licee Pedagogice) / Introducere în Pedagogie şi Teoria şi Metodologia Curriculumului, Premiul II, clasa a IX-a;
Mihai Chiron, Liceul Pedagogic, Olimpiada de Pedagogie- Psihologie( Licee Pedagogice) / Psihologie Generală, Menţiune, clasa a X-a;
Andreea Ramona Ciurea, Liceul Pedagogic, Olimpiada de Pedagogie-Psihologie (Licee Pedagogice) / Teoria şi Practica Instruirii şi Evaluării, Menţiune, clasa a X-a;
Francesca Antici, Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“, Olimpiada Animatorilor / Divertisment, Menţiune (Echipaj), clasa a XI-a;
Cristina Panait, Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“, Olimpiada Animatorilor / Divertisment, Menţiune (Echipaj), clasa a XI-a;
  

La discipline din aria curriculară Arte, elevii care au obţinut premii şi menţiuni sunt: 

Ioana Pinţoiu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Interpretare Vocală, Instrumentală şi Studii Teoretice Muzicale / Studii Teoretice, Premiul III, clasa a IX-a;
Valentin-Nicolae Iatan, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Muzică / Clarinet, Premiul III, clasa a VIII-a;
Teodora-Denisa Muscalu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Arte Vizuale / Textile, Premiul II, clasa a XI-a;
Cristina-Iulia Mocofanu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Arte Vizuale / Design, Premiul II, clasa a XI-a;
Alina Ioana Sorescu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Coregrafie / Dans Clasic, Premiul II, clasa a VIII-a;
Vladimir Staicu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Coregrafie / Dans Clasic, Premiul II, clasa a X-a;
Andreea Rusu, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Coregrafie / Dans Clasic, Premiul II, clasa a X-a;
Maria Tudorache, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Coregrafie / Dans Clasic, Premiul III, clasa a X-a;
Crina Victoria Petrovici, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Coregrafie / Dans Clasic, Menţiune, clasa a IX-a;
Bianca Antoanela Gologan, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, Olimpiada de Coregrafie / Dans Contemporan, Menţiune, clasa a XII-a.
 

Elevii care s-au clasat pe primele poziţii la disciplinele din aria curriculară Tehnologii sunt: 

Cristian Ciucea, Colegiul Agricol Poarta Albă, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Agricultură, Cultura Plantelor, Menţiune, clasa a XI-a;
Maria Mihaela Cristescu, Școala Gimnazială nr. 1, Mangalia, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Educaţie Tehnologică, Menţiune, clasa a V-a;
Gabriel Lazăr, Colegiul Tehnic de Marină „Al. I. Cuza“, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Profil Tehnic, Domeniul Electric, Electrotehnic, Premiul II, clasa a XI-a;
Gabriel Dumitraşcu, Liceul Tehnologic de Electrotehnică şi Telecomunicaţii, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Profil Tehnic, Domeniul Electronică, Automatizări, Menţiune, clasa a XII-a;
Vasilica Topciu, Liceul Tehnologic Topraisar, Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii“, Protecţia Mediului, Premiul III, clasa a XII-a;
Ramona Defta, Liceul Tehnologic „Virgil Madgearu“, Olimpiada la disciplinele din Aria Curriculară „Tehnologii“, Profil Servicii, Domeniul Turism şi Alimentaţie, Menţiune, clasa a XI-a;
Daniel-Ștefan Boni, Școala Gimanzială „Spectrum“, Olimpiada de Informatică, Gimnaziu, Menţiune, clasa a VII-a;
Andress Casapu, Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, Olimpiada de Informatică, Menţiune, clasa a X-a;
Anca-Ștefania Ilicea, Liceul Teoretic „Callatis“ Mangalia, Olimpiada de Tehnologia Informaţiei, Menţiune, clasa a X-a;
Alexandru Cornel Chirea, Liceul Teoretic „Ovidius“, Olimpiada de Tehnologia Informaţiei, Premiul I, clasa a XI-a.
 

Elevii participanţi la Olimpiada Naţională de Pregătire Sportivă Teoretică care s-au clasat pe locuri fruntaşe sunt: 

Cosmina Stoicuţ, Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, Olimpiada de Pregătire Sportivă Teoretică, Menţiune;
Iustian-George Iachim, Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, Olimpiada de Pregătire Sportivă Teoretică, Menţiune;
Gabriel-Iulian Fodor, Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, Olimpiada de Pregătire Sportivă Teoretică, Premiul III. 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii