Ziua Dobrogei, 139 ani
14 noiembrie 1878 - 14 noiembrie 2017
04:45 20 10 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Unul dintre cei mai tari oameni din poliție părăsește sistemul. Este adjunctul chestorului Despescu. Și-a început activitatea la Constanța

ro

26 Apr, 2017 06:17 11534 Marime text
 
Preşedintele României, Klaus Iohannis, a semnat ieri, nai multe decrete, printre care și pe cel privind încetarea raporturilor de serviciu ale chestorului-șef de poliție Vasile Viorel cu Ministerul Afacerilor Interne, la data de 30 aprilie 2017.
 
Pentru cei care nu știu trebuie spus că Vasile Viorel este al doilea adjunct al inspectorului șef Bogdan Despescu, dar și că el și-a început activitatea, în tinerețe, la Constanța.
 
Date din CV-ul chestorului șef de poliție Vasile Viorel:

Data si locul naşterii: 06 septembrie 1961, România

Studii
2010  „Organizarea şi conducerea activităţii de destructurare a grupurilor infracţionale prin folosirea analizei informaţiilor” -examen pentru obţinerea gradului de chestor de poliţie
2009-2012  Academia de poliţie „Alexandru Ioan Cuza” - Doctorat
2009-2011  Academia de poliţie „Alexandru Ioan Cuza” - Curs de Masterat - Poliţie judiciară
2002  Management avansat - Management - United States Departament of State - Internaţional Law Enforcement Academy - Roswell
2002  Major case management course - United States Departament of State - Federal Bureau of Investigation
2001  Homicide Investigations Training Seminar - United States Departament of State - Federal Bureau of Investigation
2000  Managementul instituţiilor de aplicare a legii - International Law Enforcement Academy - Budapest, Hungary
1997  Democratic Police Management - United States - The Departament of Justice Administration
1992  Institutul de Studii pentru ordine Publică Bucureşti - Curs poliţie judiciară
1994-1995  Academia de poliţie „Alexandru Ioan Cuza” - Cursuri postuniversitare - Ştiinţe penale
1987-1992  Universitatea Bucureşti - Facultatea de Drept - Ştiinţe juridice
1983-1986  Şcoala militară de ofiţeri a M.A.I. - Ştiinţe poliţieneşti
1976-1980  Liceul Industrial nr. 12, Bucureşti - Electrotehnică.
 
Experienţa profesională
Prezent  Adjunct al inspectorului general al Poliţiei Române
09.03.2012-31.05.2012  Director al Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
Martie 2011-08.03.2012  Directorul General al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti
2010-2011  Director al Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
2008-2010  Director adjunct al Direcţiei de de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
1996-2008  Şef serviciu, ofiţer specialist în cadrul Direcţiei de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române
1989-1996  Ofiţer specialist în cadrul Secţiei 6 din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti
1986-1989  Ofiţer specialist - U.M. 0666, Bucureşti
1982-1983  Şantierul construcţii – montaj / Constanţa
1980-1982  Stagiu militar - arma grăniceri - M.Ap.N.
 
Alte activităţi
2010-2011  Lider de proiect „Crearea mecanismului de alertă în cazul copiilor dispăruţi - CALL-ALERT, finanţat de Comisia Europeană”
2009-2011  Reprezentantul M.A.I. în Consiliul Superior de Medicină Legală
2001-2011  Membru al Asociaţiei Criminaliştilor din România
2011  Membru în Consiliul Director al Asociaţiei Criminaliştilor din România.
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii