Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
17:43 23 09 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Copiii până în trei ani vor putea fi scutiţi de la întreţinere. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial

ro

19 Apr, 2017 14:49 2301 Marime text
Legea pentru completarea art. 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, care prevede ca minorii de până în trei ani să nu fie trecuți la plată pentru facturile la întreținere, a fost publicată în Monitorul Oficial. 

Astfel, a fost introdus un nou alineat în lege care prevede că „Asociaţiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. 1lit. b) pentru copiii până în trei ani”. 

Mai precis, proiectul de lege prevede că asociațile de proprietari sunt cele care vor decide dacă cei mici, copii până la 3 ani, vor fi scutiți de la plata întreținerii.

Proiectul de lege a fost adoptat cu 269 de voturi „pentru” de Camera Deputaților care a fost for decizional şi ulterior a fost promulgat de preşedintele Klaus Iohannis.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa

Ti-a placut articolul?

Comentarii