15:12 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mai greu decat era de asteptat

30 Apr, 2005 00:00 787 Marime text
HCM Constanta a castigat joi seara meciul disputat pe teren propriu cu Dinamo Brasov, in cadrul etapei a 24-a a Ligii Nationale de handbal masculin. Campionii en-titre s-au impus insa destul de greu, cu 38-35, dupa ce la pauza au fost condusi cu 15-14. Aflata in primul esalon de numai cateva luni, gruparea brasoveana a evoluat cu foarte mare ambitie, in timp ce gazdele au intrat pe teren crezand probabil ca meciul este deja castigat. Din fericire, in a doua repriza, handbalistii antrenati de Aihan Omer s-au trezit, au reusit sa preia conducerea si modestul sau adversar nu a mai putut rezista. Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost George Buricea (cu 10 reusite), urmat de Nicolae (8 g), Toma (7 g), Baiceanu (5 g) si Tucanu (4 g). Au mai evoluat Timofte (1 g), Stavrositu (1 g), Saulescu (1 g), Oselinsche (1 g), Adzic, Popescu si Stanescu. Cei mai buni marcatori ai echipei Dinamo Brasov au fost Grigoras (11 g), Dragnea (8 g), Manea (6 g). Desi a invins, HCM are in continuare sanse reduse la castigarea titlului, mai ales ca lidera Dinamo a invins lejer in deplasare pe Bucovina Suceava (scor 38-26). In prezent, bucurestenii ocupa primul loc in clasament, cu 41 de puncte, urmati de HCM (40) si Minaur (38). Tot joi, CSM Medgidia a invins acasa, cu 22-21 echipa Poli Izometal Timisoara. Cu doua etape inainte de finalul campionatului, echipa antrenata de Ion Craciun ocupa locul opt in clasament, cu 22 de puncte.