18:24 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep a ratat accesul în sferturi la Copenhaga

10 Jun, 2011 01:14 1273 Marime text
halep.jpgConstănţeanca Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Copenhaga, Danemarca, dotat cu premii totale în valoare de 220.000 de dolari.

După ce a eliminat-o în turul inaugural, una dintre favoritele turneului, letona Anastasija Sevastova, Halep (locul 60 în clasamentul WTA) a cedat în optimi în faţa jucătoarei din Croaţia, Petra Martic, numărul 112 mondial, cu 3-6, 7-5, 5-7, la capătul a două ore şi 50 de minute de joc. Simona a început slab partida, fiind condusă la un moment dat cu un set şi 5-1 în cel de-al doilea. Constănţeanca a avut o revenire spectaculoasă şi a reuşit să trimită meciul în setul decisiv, după ce s-a impus în cel de-al doilea cu 7-5. Halep a fost nevoită din nou să recupereze terenul pierdut în debutul setului 3, preluând conducerea cu 4-3, după ce a fost condusă cu 1-3. Croata a fost însă mai proaspătă pe final şi şi-a adjudecat setul şi meciul, calificându-se în sferturi. Pentru calificarea în turul secund al turneului din capitala Danemarcei, Halep va fi răsplătită cu 30 de puncte în clasamentul WTA şi cu un cec în valoare de 2.950 de dolari.