10:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Debuturi frumoase

08 Sep, 2003 00:00 616 Marime text

Divizia C de fotbal

Cele trei divizionare C de fotbal constantene au debutat cu dreptul in noua editie de campionat, reusind sa obtina in prima etapa rezultate pozitive. Nou promovata Aurora 23 August a invins, acasa, cu 2-1 pe Dunarea Calarasi, reusind sa obtina victoria pe final, dupa ce a fost condusa cu 1-0 din minutul 20 (gol Cotea). Cele doua reusite ale lui Pallcu (73 si 88) au adus bucuria in tabara gazdelor. Mult mai usor s-a impus Portul Constanta in confruntarea de acasa cu Sportul Ciorogarla, scor 4-1. Simu a deschis scorul (38), oaspetii egaland cu un minut inainte de pauza (Ciochina). La reluare, insa, portuarii au mai punctat de trei ori prin Agachi (53, 82) si Stamate (76), reusind astfel scorul etapei si clasandu-se pe primul loc in serie (la egalitate cu Aversa Bucuresti, invingatoare la acelasi scor cu Dinamo II Bucuresti). In fine, Oil Terminal a smuls un egal pretios in deplasare la ROVA Rosiori, scor 3-3. Meciul a fost dramatic, constantenii egaland in minutele de prelungire. Gazdele au deschis scorul prin Nica (11), oaspetii preluand conducerea inainte de pauza prin golurile lui Grosu (29) si Panait (44). ROVA Rosiori a revenit, conducand cu 3-2 dupa doua goluri marcate, din penalty, de Oprea (50 si 59), insa Manaescu a egalat in minutul 90+3. Etapa viitoare, vineri, de la ora 17.00, va programa derby-ul Oil Terminal Constanta - Aurora 23 August, in timp ce Portul va evolua in deplasare la Dunarea Giurgiu.