04:48 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Debut cu dreptul în retur pentru Săgeata

07 Mar, 2011 02:17 1266 Marime text
sageata.jpgDivizionara secundă Săgeata Năvodari nu a întâmpinat probleme în meciul susţinut pe teren propriu în compania „lanternei roşii", CF Brăila, din prima etapă a returului Ligii a II-a, impunându-se cu scorul de 3-1 (2-1).

Năvodărenii au început foarte bine partida şi au deschis scorul după doar opt minute, prin Marius Jianu. Atacantul în vârstă de 22 de ani a îndeplinit o simplă formalitate şi a înscris din faţa porţii, după o pasă a lui Sorin Chiţu. După alte cinci minute, elevii lui Aurel Şunda au majorat avantajul prin golgheterul Seriei I, Sorin Chiţu. Acesta a înscris cu capul după un corner executat de Jianu. Deşi lucrurile păreau destul de clare în privinţa câştigătoarei, arbitrul întâlnirii a stricat socotelile năvodărenilor. În urma unui contact între Olah şi Gheţi, centralul Ionuţ Neagu a dictat penalty, executat de Necoară. Imediat după pauză, Vezan a stabilit scorul final, reuşind să înscrie cu o execuţie de excepţie şut de la 30 de metri, aproape de vinclul porţii brăilene. În urma acestui succes, Săgeata rămâne în continuare în coasta liderului Ceahlăul, cele două formaţii fiind despărţite de un singur punct în fruntea clasamentului. „Per ansamblu, s-a văzut diferenţa între noi şi Brăila şi sunt mulţumit de prestaţia echipei, mai ales că a fost primul joc oficial după trei luni de pauză competiţională. Pe lângă cele trei goluri am mai avut şi alte ocazii mari de a marca, aşa că diferenţa de scor cred că putea să fie mai mare la final", a declarat după meci tehnicianul Aurel Şunda.