07:18 02 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cleopatra, invinsa pe teren propriu

10 Aug, 2009 02:30 988 Marime text

rugby.jpgReluarea play-out-ului Diviziei Naţionale a adus sâmbătă primul rezultat surpriză. CS Cleopatra a fost învinsă de RC Bârlad, chiar pe terenul constănţenilor, cu scorul de 5-15. Asigurându-şi deja menţinerea pe prima scenă rugbistică, formaţia pregătită de Cristian Brănescu a fost dominată de echipa moldoveană, care a intrat la pauză cu un avantaj de şapte puncte, scor 12-5. Pauză nu a adus nimic nou în jocul constănţenilor, tot oaspeţii fiind cei care au mai punctat după o lovitură de penalitate, stabilind în acelaşi timp şi scorul final, 15-5. Un alt meci care putea să aducă o nouă surpriză s-a jucat la Bucureşti, între Olimpia şi Braşov. La pauză tabela arăta 10-8 pentru braşoveni, însă, până la final, Olimpia a revenit şi a câştigat detaşat, cu scorul 81-13, luând astfel şi bonusul ofensiv. În derbiul Moldovei, Poli Iaşi a trecut de Suceava cu scorul de 30-13, dar după ce la pauză oaspeţii conduceau cu 10-3. Iaşiul a luat şi bonusul ofensiv.