23:25 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Aur cucerit de Heltne la Jocurile Francofoniei

03 Oct, 2009 03:17 752 Marime text

atletism.jpgAtleta Anca Heltne a cucerit medalia de aur în proba feminină de aruncarea greutăţii din cadrul concursului atletic al Jocurilor Francofoniei de la Beirut, în timp ce Maria Negoiţă s-a clasat pe locul al treilea la aruncarea suliţei. Sportiva legitimată la CS Farul s-a impus cu o aruncare de 17.80 metri, cu care a reuşit să o devanseze pe franţuzoaica Jessica Cerival (17.14 metri), poziţia a treia fiind ocupată de reprezentanta Canadei, Julie Labonte (15.93 metri). În aceeaşi zi, Maria Negoiţă s-a clasat pe locul 3 în concursul feminin de aruncarea suliţei, cu o performanţă de 55.17 metri, iar în semifinalele probei de 100 metri, românca Andreea Ogrezeanu a realizat cel mai bun timp, 11 secunde 67 sutimi, fiind considerată principala favorită la victorie, în finala programată vineri după-amiază. Altfel, Nicoleta Grasu (CS Farul - Dinamo), care evoluează în proba de aruncarea discului, a ocupat locul 17 în clasamentului forului continental de profil, privind titlul de „Atleta europeană a anului 2009", câştigătoare fiind Marta Dominguez, din Spania.