13:04 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alibec, cel mai bun jucător al meciului cu Sassuolo

21 Oct, 2010 00:00 1777 Marime text
alibec.jpgFostul atacant al Farului, Denis Alibec a fost omul meciului dintre Inter şi Sassuolo, scor 4-2, partidă contând pentru prima manşă a turului secund din Cupa Italiei, rezervată echipelor de tineret.

Tânărul atacant constănţean a fost titular în meciul pe care echipa de tineret a campioanei Italiei l-a susţinut în faţa formaţiei Sassuolo. Alibec a reuşit în minutul 55 să înscrie golul care i-a readus pe milanezi în avantaj, după ce cu două minute înainte Inter era egalată la 2. Denis a avut prima ocazie de a înscrie după doar patru minute, când a fost blocat de portarul oaspeţilor, după o pătrundere în careu. Apoi, în minutul 23, şutul cu stângul al internaţionalul de tineret a nimerit transversala, pentru ca şase minute mai târziu să contribuie la reuşita de 2-0 a Interului. Alibec e periculos şi în ultimele momente ale primei reprize, şutul său de la distanţă fiind blocat din nou de goalkeeper-ul celor de la Sassuolo. După zece minute scurse de la începutul părţii secunde, atacantul constănţean a reuşit să-l învingă pe portarul oaspeţilor, profitând de o greşeală a defensivei adverse ducând scorul la 3-2. Scorul final a fost stabilit de Biraghi, în minutul 65, pasa decisivă venind de la acelaşi Alibec. Constănţeanul a fost înlocuit în minutul 81, de Samuele Longo.