22:34 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Antrenorul Hagi a castigat primul trofeu

13 May, 2005 00:00 815 Marime text
Cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor a demonstrat miercuri seara ca este un tehnician la fel de valoros, dupa ce echipa sa, Galatasaray Istanbul a cucerit Cupa Turciei. "Leii" lui Hagi au spulberat eterna rivala Fenerbahce cu scorul de 5-1 (3-1 la pauza), intr-un meci disputat pe stadionul "Olimpic Ataturk", din capitala Turciei. Galata a deschis scorul in minutul 16, prin francezul Ribery si pana la pauza a mai marcat de doua ori, gratie reusitei lui Necati (min.25) si a autogolului lui Deniz Baris (min.38). Cu patru minute inainte de finele reprizei, sperantele lui Fener au fost reaprinse de golul lui Luciano. Dupa revenirea de la cabine, veteranul Hakan Sukur a inscris de doua ori (min.73 si 88), rezolvand astfel problema victoriei. Cupa castigata miercuri este prima pentru antrenorul Hagi. Constanteanul a cucerit de doua ori Cupa Turciei, ca jucator, in 1999 si 2000, cand evolua de asemenea pentru Galatasaray. In campionat "Cim Bom" continua lupta pentru titlu, fiind clasata in prezent pe locul secund, la patru puncte de lidera Fenerbahce.