00:31 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Crosul Europei, un nou succes

10 May, 2005 00:00 817 Marime text
Peste 500 de persoane s-au aliniat ieri dimineata la startul unei competitii sportive devenite deja traditie si anume Crosul Europei. Intrecerea a inceput la ora 10.00 si s-a desfasurat pe traseul Palatul Copiilor - Bulevardul Mamaia - Bulevardul Tomis - Sala Sporturilor. A fost o cursa desfasurata fara incidente, cu o organizare impecabila la care si-au dat concursul numeroase institutii constantene. Orice persoana dornica sa faca sport, indiferent de sex, varsta sau rasa a putut concura ieri in cadrul acestui cros. Intrecerea a fost una mixta dar la final au fost premiati atat primii trei baieti care au trecut linia de sosire, cat si primele trei fete. Locul intai la masculin a fost ocupat de Constantin Mihalache, un sportiv in varsta de 17 ani care este legitimat la LPS CSS Farul. Pe urmatoarele doua trepte ale podiumului au urcat Valentin Enache si Alin Smerea, ambii de la LPS. La fete, laurii victoriei au fost obtinuti de Andreea Coroianu, (LPS), in varsta de 15 ani. Ea a fost urmata de Elena Uratu si de Otilia Cojocaru. Cei sase tineri au primit recompense in bani si obiecte de la principalii organizatori si diversi alti sponsori. Au fost acordate premiile: 700.000 (locul I), 600.000 (locul II) si 550.000 (locul III) si obiecte precum o bicicleta pentru locul intai sau un radio-casetofon pentru ocuparea pozitiei secunde. Au fost oferite mai multe premii speciale, printre cele mai importante numarandu-se premiul pentru cel mai varstnic concurent, cucerit de deja celebrul Paul Lazar. Festivitatea de premiere a fost oficiata de doi mari atleti ai Constantei, Cristine Spataru si Bogdan Tarus.