16:25 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie fara drept de apel

13 Nov, 2003 00:00 780 Marime text

RC Farul - Rulmentul Barlad 39-11 (20-3)

Formatia de rugby Farul Constanta a reusit, ieri dimineata, o frumoasa victorie in cadrul celei de-a doua etape a Diviziei Nationale, trecand fara probleme de Rulmentul Barlad, cu scorul de 39-11. A fost o partida dominata de la un capat la altul de sportivii constanteni, care s-au dovedit net superiori rugbistilor barladeni. Meciul a fost mai usor decat se astepta oricine, oaspetii formand o echipa solida si ambitioasa, care in fiecare an cocheteaza cu un loc pe podiumul competitiei. Tabela de marcaj a fost deschisa inca din minutul 6, cand componentul echipei nationale a Romaniei, Petrisor Toderasc, a reusit un eseu, ridicand scorul la 5-0. Bezuscu a transformat fara emotii si scorul a devenit 7-0. In minutul 8 al meciului s-a consemnat un incident din cauza caruia arbitrii intalnirii au dispus intreruperea partidei pentru doua minute. Motivul a fost dat de intrarea unui caine pe terenul de joc, acesta fiind "evacuat" dupa numeroase tentative esuate de scoatere in tusa. RC Farul si-a continuat parcursul fara greseala, pana la finalul reprizei Carpo si Plottschi reusind cate un eseu, iar Bezuscu, o lovitura de pedeapsa. Singurele puncte reusite de oaspeti in prima jumatate i-au apartinut lui Movileanu, care a transformat o lovitura de pedeapsa. Scorul pauzei a fost, asadar, un linistitor 20-3, fapt ce a facut ca gazdele sa se relaxeze, iar Rulmentul sa prinda curaj. Dupa doua eseuri ale lui Toderasc si Craciunescu, Rulmentul reuseste in minutul 54 primul eseu, prin Botezatu. Diferenta se mareste in minutul 62 prin eseul lui Plottschi si transformarea lui Bezuscu, scorul devenind 39-8. Rezultatul final este stabilit cu 12 minute inainte de finalul intalnirii, de catre Movileanu. 39-11 si RC Farul Constanta inregistreaza cea de-a doua victorie consecutiva, fiind neinvinsa in acest debut de competitie. Desi fara George Chiriac, celalalt tricolor al Farului, "marinarii" au aratat o mare pofta de joc, care demonstreaza ca obiectivul propus in acest an - cucerirea titlului national - nu este deloc unul imposibil. Din nefericire, situatia financiara nu este inca deloc roza, dar conducerea clubului spera ca situatia sa fie rezolvata cat mai curand. Reusita constantenilor este cu atat mai importanta cu cat meciul s-a disputat in conditii grele, ninsoare si teren inghetat. Din cauza conditiilor atmosferice vitrege, la partida au asistat doar aproximativ 100 de spectatori. In acest meci, antrenorul principal Virgil Nastase a folosit urmatorii jucatori: Toderasc (Anghel), Manole, Craciunescu, Plottschi, Mocanu, Carpo, Baraulea (Fanaru), Pantelimon, Zaman (Catruna), Bezuscu, Gheara, Copartean, Panait (Rosior) si Nicolae Catalin. Sambata, in cadrul etapei a treia a Diviziei Nationale, RC Farul va juca in deplasare impotriva echipei CSM Ambro Suceava.