20:53 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Romania - Serbia 2 - 3

29 Mar, 2009 02:57 1122 Marime text
Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de formaţia Serbiei cu scorul de 3-2 (2-0), sâmbătă seara, pe stadionul Farul din Constanţa, în grupa a 7-a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2010.

Serbia s-a impus prin golurile marcate de Milan Jovanovic (18), Dorel Stoica (44, autogol), Branislav Ivanovic (59), în vreme ce pentru echipa noastră au punctat Ciprian Marica (50) şi Dorel Stoica (79).
Partida de la Constanţa a părut echilibrată încă din start, chiar dacă tricolorii au arătat că îşi doresc victoria, au jucat cu determinare. Prima ocazie de gol a venit în minutul 13, când Contra a centrat, Mutu a trimis cu capul, dar portarul Stojkovic a prins fără probleme.
Serbia a deschis scorul în minutul 18, la capătul unui contraatac: Jovanovic a reluat în plasă mingea venită din bară, după şutul lui Krasic: 0-1. Imediat după gol au avut loc incidente în tribune, suporterii sârbi aprinzând torţe, ceea ce a dus la intervenţia hotărâtă a forţelor de ordine. Au fost arestaţi mai mulţi fani sârbi.
Naţionala pregătită de Victor Piţurcă a încercat să pună în pericol poarta lui Stojkovic, dar nu a reuşit mai nimic. Ar fi de notat, totuşi, un şut al lui Cociş (25), dar mult peste poartă. Jovanovic a mai avut o ocazie, în min. 31, dar Lobonţ a reţinut mingea.
O foarte bună şansă de gol pentru noi a avut-o Mutu, în min. 32, atacantul Fiorentinei scăpând singur spre poarta lui Stojkovic, dar Vidic l-a ajuns şi l-a blocat în momentul şutului. Oaspeţii au semănat panică în careul nostru şi în min. 39, după centrarea lui Obradovic.
Cu puţine momente înainte de pauză, după un corner la poarta noastră, neinspiratul Dorel Stoica a trimis mingea propria plasă: 0-2 (44). Tricolorii s-au aruncat din nou în atac, fără prea multă clarviziune, şi lui Marica i-a lipsit un vârf de bocanc pentru a ajunge la minge înaintea portarului Stojkovic (45+2).
România este mult mai periculoasă la reluare, iar ocaziile nu întârzie să apară: Mutu are o acţiune încheiată cu un şut destul de periculos, dar peste (46). Costea trage slab (47), iar apoi Mutu este semnalizat în ofsaid, la limită (49).
Contra are o acţiune excelentă pe partea dreaptă, mingea ajunge la Mutu, care o trimite lui Marica şi atacantul lui Stuttgart reia din voleu peste portarul Stojkovic, reducând din handicap: 1-2 (50).
Serbia reuşeşte un nou gol, în minutul 59, prin Ivanovic, dintr-o poziţie de ofsaid, la o învălmăşeală produsă în careul nostru, după un corner: 1-3.
Echipa noastră continuă să atace, dar şutul lui Contra e blocat de un fundaş (630, iar cel al lui Raţ ocoleşte poarta (64). Contra mai trage o dată, din afara careului, dar Stojkovic e la post (69). Marica reia pe lângă poartă (71), la centrarea lui Bucur. Eforturile tricolorilor sunt răsplătite în minutul 74, când Dorel Stoica a marcat cu capul după şutul-centrare al lui Mutu: 2-3.
Marica are o şansă mare, dar luftează în careu. Serbia a replicat prin şutul lui Jankovic (79), peste poartă. România mai primeşte o lovitură în min. 84, când Contra cade pe mâna dreaptă şi a continuat să joace cu braţul bandajat.
Meciul se încheie cu victoria sârbilor, cu scorul de 3-2, în ciuda tuturor sforţărilor echipei noastre, care a făcut un meci bun, dar a fost lipsită de şansă. §ansele de calificare la Mondialul din Africa de Sud sunt foarte mici pentru tricolori după acest eşec, al doilea în această campanie, după înfrângerea de la Clouj, cu Lituania (0-3).
Florin Costea va rata meciul cu Austria, pentru care este suspendat, după cartonaşul galben primit sâmbătă seara. Max Nicu, de la Hertha Berlin, care a primit cetăţenie săptămâna trecută şi e la prima convocare, nu a fost trecut pe foaia oficială la acest meci. România va juca următorul meci din actuala campanie a preliminariilor miercuri, la Klagenfurt, cu Austria (21,30).
România - Serbia 2-3 (0-2)
Au marcat: Ciprian Marica (50), Dorel Stoica (79), respectiv, Milan Jovanovic (18), Dorel Stoica (44, autogol), Branislav Ivanovic (59).

Constanţa, stadion 'Farul': 15.000 spectatori
Au evoluat echipele:
România: 1. Bogdan Lobonţ - 2. Cosmin Contra, 4. Gabriel Tamaş, 5. Dorel Stoica, 3. Răzvan Raţ - 11. Răzvan Cociş (18. Marius Niculae, 76), 6. Mirel Rădoi, 8. Paul Codrea (14. Cristian Tănase, 46) - 7. Florin Costea (17. Gigel Bucur, 63), 10. Adrian Mutu (căpitan) - 9. Ciprian Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.
Rezerve neutilizate: 12. Costel Pantilimon - 13. Cristian Săpunaru, 15. Ovidiu Petre, 16. Bănel Nicoliţă.
Serbia: 1. Vladimir Stojkovic - 6. Branislav Ivanovic, 5. Nemanja Vidic, 3. Ivica Dragutinovic, 13. Ivan Obradovic - 17. Milos Krasic, 10. Dejan Stankovic (căpitan), 11. Nenad Milijas, 14. Milan Jovanovic (7. Bosko Jankovic, 62) - 9. Marko Pantelic (18. Neven Subotic, 66), 15. Nikola Zigic. Antrenor: Radomir Antic.
Rezerve neutilizate: 12. Vladimir Disljenkovic - 2. Antonio Rukavina, 4. Gojko Kacar, 8. Danko Lazovic, 16. Zdravko Kuzmanovic.
Arbitru: Matteo Trefoloni; arbitri asistenţi: Alessandro Stagnoli, Renato Faverani; arbitru de rezervă: Nicola Rizzoli (toţi din Italia). Observator pentru arbitri: Victor Mintoff (Malta); Comisar FIFA: Adrian Titicombe (Anglia).
Cartonaşe galbene: Mutu (40), Zigic (55), Rădoi (55), Subotic (73), Tamaş (90).

Sursa: AGERPRES