11:40 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Studenţii de la „Ovidius” au obţinut opt medalii la Naţionale

26 May, 2014 10:27 2725 Marime text
studenti, ovidius, medalii, nationale, andreea grecu Studenţii Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport a Universităţii „Ovidius” din Constanţa au obţinut rezultate meritorii la patru faze finale ale Campionatelor Naţionale Universitare, urcând, într-un singur week-end, de opt ori pe podium. La întrecerea de atletism, constănţenii au obţinut patru medalii: aur la 100 m şi la 200 m, prin Andreea Grecu (anul I), aur la triplusalt, prin Adrian Dăianu (anul II master), şi argint la triplusalt, prin Cristi Boboc (anul I). În plus, Savinela Ciulei şi George Moroşan, ambii din anul I, au ocupat locul patru, la suliţă, respectiv şase, la 400 metri garduri. La Naţionalele de înot, Anda Beatrice Georgescu s-a impus în proba de 100 metri spate, aceleaşi locuri revenindu-le, la Kempo, lui Cătălin Căşaru (anul III) - la categoria 70 kg şi Zoicăi Chirciu (anul I) - la categoria 65 kg. Evoluţie deosebită şi la gimnastică aerobică, unde grupul format din Andreea Călin, Andreea Duca, Alina Drăgan, Daniela Orzan, Sorinel Zaharia şi Marian Trandafir a ocupat prima poziţie.

Sursa  foto: Dan Gabriel