Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
04:33 17 12 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Remember 15 ani de când plecat dintre noi un fost ministru de Interne și fost locțiitor al șefului IPJ Constanța

ro

07 Jun, 2017 06:46 5742 Marime text
La 7 iunie 2002 pleca dintre noi generalul (r) George Ioan Dănescu, fost polițist de carieră, care a condus de-a lungul carierei, inspectoratele de Miliție din județele Prahova (locțiitor și comandant) și Constanța (locțiitor al comandantului).

Între anii 1990-1991, el a fost secretar de stat și șef al Departamentului Poliției Române.

Totodată, între anii 1984-1989-începutul anului- a fost locțiitor al colonelului Ion Ciucur, șef al Insepctoratului Județean de Miliție, la acea vreme.

Tot în 1989 Dănescu a plecat șef al insepctoratului Prahova, unde l-a și prins Revoluția din 1989.

La Constanța Dănescu coordona serviciile Economic și Circulație.


În anul 1992, Dănescu a fost numit secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, fiind înaintat ulterior la data de 11 mai 1993 în gradul de general-locotenent (cu 2 stele), după ce fusese anterior avansat în gradul de general maior cu o stea prin Decretul președintelui Consiliului Frontului Salvării Naționale, Ion Iliescu, din 28 decembrie 1989.

În Guvernul Nicolae Văcăroiu, generalul Dănescu a îndeplinit funcția de ministru de Interne (19 noiembrie 1992 - 6 martie 1994), fiind eliberat din funcție ca urmare a eliminării militarilor de la conducerea ministerelor.


El a fost ultimul ministru de interne militar al României. Imediat a fost numit secretar de stat, șeful Departamentului Ordinii Publice și prim locțiitor al ministrului de Interne (6 martie 1994 - 11 decembrie 1996).

A fost înaintat la gradul de general de corp de armată (cu 3 stele) la 22 noiembrie 1996, fiind trecut în rezervă la 29 august 1997.

Trecut în rezervă, el a devenit administrator al SC Postav Azuga SA.


Începând cu anul 2001, a fost consilier al ministrului de Interne. La data de 16 mai 2002, general de corp de armată (r.) George Ioan Dănescu a fost înaintat la gradul de general de armată (cu 4 stele) în rezervă.


A încetat din viață în noaptea de 7 iunie 2002 la Spitalul Fundeni, din cauza unei pancreatite. A fost înmormântat la 10 iunie 2002 în cimitirul "Viișoara" din municipiul Ploiești.

De-a lungul carierei sale, generalul Dănescu a primit următoarele distincții:

Diploma de Onoare a Ministerului de Interne (noiembrie 1999)

Cetățean de Onoare al Municipiului Ploiești post-mortem (31 iulie 2002) .

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii