De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
04:44 29 03 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Două pelicule româneşti, premiate Lista filmelor câştigătoare la Cannes 2015

ro

24 May, 2015 21:55 492 Marime text
 
Cea de-a 68-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes şi-a desemnat, în această seară, câştigătorii, iar trofeul Palme d'Or i-a revenit regizorului Jacques Audiard, pentru „Dheepan", în timp ce Marele Premiu al Juriului a fost acordat peliculei „Son of Saul", cu actorul român Levente Molnár, potrivit romanialibera.ro. 

Lista completă a premiilor celei de-a 68-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes (13 - 24 mai):

Competiţia oficială:

Palme d'Or - "Dheepan", de Jacques Audiard

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Saul Fia/ Son of Saul", de László Nemes, cu românul Levente Molnár în distribuţie

Premiul Juriului - "The Lobster", de Yorgos Lanthimos

Premiul pentru regie - Hou Hsiao Hsien, pentru "The Assassin/ Nie Yinniang"

Premiul pentru scenariu - Michel Franco, pentru "Chronic"

Premiul pentru interpretare masculină - Vincent Lindon, pentru rolul "La Loi Du Marché", de Stéphane Brizé

Premiul pentru interpretare feminină - Rooney Mara, pentru rolul din "Carol", de Todd Haynes, şi Emmanuelle Bercot, pentru rolul din "Mon Roi", de Maïwenn

Caméra d'Or - "La tierra y la sombra", de César Augusto Acevedo

Palme d'Or pentru scurtmetraj - "Waves '98", de Ely Dagher

Palme d'Or onorific: Agnès Varda

Un Certain Regard:

Marele Premiu - "Hrútar/ Rams", de Grímur Hákonarson

Premiul juriului - "Zvizdan/ The High Sun", de Dalibor Matanić

Premiul pentru regie - Kiyoshi Kurosawa, pentru "Kishibe no tabi/ Journey to the Shore"

Premiul Un Certain Talent - "Comoara", de Corneliu Porumboiu

Premiul special al juriului (Prix de l’avenir): "Masaan", de Neeraj Ghaywan, şi "Nahid", de Ida Panahandeh

Premiile criticii internaţionale - FIPRESCI:

"Son of Saul", de László Nemes, cu românul Levente Molnár (competiţia oficială)

"Masaan", de Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)

"Paulina", de Santiago Mitre (Semaine de la Critique)

Premiile juriului ecumenic:

Marele Premiu: Nanni Moretti, pentru "My Mother"

Menţiuni: "The Measure of a Man", de Stephane Brize, şi "Taklub", de Brillante Mendoza

Semaine de la Critique:

Marele premiu - "Paulina", de Santiago Mitre

Révélation France 4 - "La Tierra y la Sombra", de Cesar Augusto Acevedo

Aide Fondation Gan à la Diffusion - "Ni le ciel, ni la terre", de Clément Cogitore

Premiul Découverte - "Varicella", de Fulvio Risuelo

Premiul SACD - "La Tierra y la Sombra", de Cesar Augusto Acevedo

Premiul Canal+ - "Ramona", de Andrei Creţulescu

Cinéfondation:

Premiul I - "Share", de Pippa Bianco

Premiul al II-lea - "Locas Perdidas", de Ignacio Juricic Merillán

Premiul al III-lea - "The Return of Erkin", de Maria Guskova, şi "Victor XX", de Ian Garrido López

Quinzaine des Réalisateurs:

Premiul Art Cinema - "Embrace of the Serpent", de Ciro Guerra

Premiul SACD - "My Golden Days", de Arnaud Desplechin

Premiul Europa Cinemas Label - "Mustang", de Deniz Gamze Ergüven

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "Rate Me!", de Fyzal Boulifa

Menţiune specială- "The Exquisit Corpus", de Peter Tscherkassky

Carrosse d'Or - Jia Zhangke

Women In Motion Award: Jane Fonda

Queer Palm - "Carol", de Todd Haynes

Palm Dog - Lucky din "Arabian Nights", de Miguel Gomes



Sursa: romanialibera.ro

Ti-a placut articolul?

Comentarii