16:16 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a învins-o pe Alexandra Dulgheru şi e în semifinale la Roma

16 May, 2015 00:00 1827 Marime text
Frumoasa poveste de la turneul de categorie Premier 5 de la Roma a româncei Alexandra Dulgheru s-a sfârşit în sferturi. Clasată pe locul 72 în ierarhia mondială şi venită din calificări, Alexandra a eliminat pe tabloul principal două adversare mult mai bine clasate, Lucie Safarova (Cehia, 14 WTA) şi Ekaterina Makarova (Rusia, 8), însă, ieri, pentru accederea în semifinale, nu a putut trece şi de Simona Halep.

Aceasta s-a impus extrem de uşor, cu 6-1, 6-0, după doar 56 de minute de joc. A doua jucătoare din ierarhia WTA şi cap de serie numărul 2 la Roma, constănţeanca Halep va disputa astăzi, de la ora 13.00, meciul din semifinale, cu sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro (locul 10 WTA). Pentru această calificare, prin care şi-a egalat cea mai bună performanţă la turneul italian, cea din 2013 (când a fost învinsă de Serena Williams), Simona va primi 99.870 de euro şi 350 de puncte WTA.

La dublu feminin, în schimb, constănţeanca a părăsit competiţia în optimile de finală. Perechea Halep - Francesca Schiavone a pierdut cu 4-6, 4-6 în faţa rusoaicelor Ala Kudriavțeva şi Anastasia Pavliucenkova (favoritele numărul 8), meciul durând o oră şi 12 minute.