08:19 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sfert de finală la Roland Garros! Ce televiziune transmite, astăzi, meciul Simona Halep - Svetlana Kuzneţova

04 Jun, 2014 00:00 2573 Marime text
Constănţeanca Simona Halep susţine astăzi partida din sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului. Aflată pe locul 4 în lume şi cap de serie numărul patru la competiţie, Halep se duelează pentru intrarea în careul de aşi cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, care ocupă poziţia a 28-a în clasamentul mondial, iar la Paris este favorita numărul 27. Meciul începe la ora 15.00 şi este transmis în direct de Eurosport 2. Până acum, Halep şi Kuzneţova s-au întâlnit de patru ori, scorul fiind egal, 2-2. Ultimele două meciuri dintre ele au avut loc pe zgură (suprafaţa pe care se joacă şi la Roland Garros). Anul trecut, a câştigat Simona (la Roma), iar în acest an, la Stuttgart, s-a impus rusoaica. Născută la St. Petersburg, acum 28 de ani, Svetlana Kuzneţova locuieşte în prezent în Dubai. Are 1,74 m înălţime, iar în 2009 a câştigat turneul de la Roland Garros. Cine va câştiga meciul se va confrunta în semifinale cu învingătoarea din disputa Sara Errani (Italia, nr. 10) - Andrea Petkovic (Germania, 28), care are loc tot astăzi. Cealaltă partidă din penutimul act este Maria Şarapova (Rusia, nr. 7) - Eugenie Bouchard (Canada, 18). În sferturi, aseară, Şarapova a învins-o cu 1-6, 7-5, 6-1 pe Garbine Muguruza (Spania), în vreme ce Bouchard a dispus tot în trei seturi, 7-6, 2-6, 7-5, de Carla Suarez Navarro (Spania, nr. 14).