22:57 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La Miami, Simona Halep a jucat baschet cu mingi de tenis

20 Mar, 2014 00:00 2078 Marime text
Aflată la turneul de tenis de la Miami, constănţeanca Simona Halep a fost invitata emisiunii realizate de WTA, Live All Access Hour, aşa cum se întâmplase şi pe parcursul întrecerii de la Indian Wells. Dacă data trecută a fost pusă să nimerească o ţintă, de la înălţime, cu baloane pline cu apă, de data aceasta jucătoarea de 22 de ani a trebuit să treacă de o altă probă: să arunce la coşul de baschet cu mingi de tenis. Simona a avut la dispoziţie şase încercări, într-un timp de 15 secunde. Jucătoarea a reuşit să treacă mingea prin coş o singură dată din cele şase aruncări (a patra oară), spunând: „Nu sunt prea bună”. Exceptată de la primul tur la Miami, Simona Halep o va avea ca adversară, în turul doi, Casey Dellaqua, din Australia. Aflată pe locul 56 în clasamentul mondial și beneficiară a unui wild-card la acest turneu, Dellacqua a învins-o în turul întâi cu 6-3, 6-2 pe Stefanie Voegele (Elveția). Simona Halep ocupă poziția a cincea în ierarhia mondială și este a șasea favorită în SUA. Constănțeanca și Dellacqua s-au întâlnit, săptămâna trecută, și la Indian Wells, în sferturi, Simona câștigând atunci cu un dublu 6-2.