09:13 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul a rămas pe ultimul loc în clasament Ce l-a nemulţumit pe Giani Nedelcu după înfrângerea de la Tulcea

25 Mar, 2013 00:00 1607 Marime text
FC Farul nu reuşeşte cu niciun chip să părăsească ultima poziţie din ierarhia Ligii a 2-a. Sâmbătă, constănţenii au pierdut meciul cu Delta şi rămân, deocamdată, cu doar zece puncte în 14 partide

„Marinarii” s-au înecat în Deltă! Gazdele s-au impus cu 2-0 şi îi ţintuiesc pe constănţeni în subsolul ierarhiei. Tentativa lor de a pasa „lanterna roşie” se mai amână cu o etapă.

Golurile victoriei tulcene au fost reuşite de fostul farist Daniel Florea („Gică Fentă”), care a deschis scorul (şi cu ajutorul vântului) în minutul 38, dintr-o lovitură liberă de la 18 m, şi de Câju, care a trimis la vinclu de la marginea careului, în minutul 56. FC Farul (antrenor, Alin Artimon) a folosit jucătorii: G. Curcă - Birău, Buzea, I. Popescu, Niţescu - B. Nicola (65 Fuchs), Sg. Popescu, Călinţaru (85 Ţabără) - Ivanovici, S. Chiţu, Stoianof (75 Mucsi). Pe banca de rezerve au rămas Vl. Neagu - Drugă, Ghenciu şi Igiroşanu, un vârf de 19 ani din propria pepinieră. „În mare, sunt mulţumit de joc, dar nu pot să nu remarc în sens negativ ratările noastre. În primele zece minute, am avut două ocazii mari. Chiţu a fost singur cu portarul la 5 m, dar a tras în bălării. Alta ar fi fost soarta meciului dacă marcam la această fază. Antrenorul îi învaţă să ducă balonul până la poartă, dar nu poate intra în locul jucătorilor pe teren să înscrie el. Până la golul de 1-0, la care a fost ajutată de vânt, Delta nu a ajuns la poarta noastră. Suntem o echipă tânără, care, după ce primim gol, cedăm mental, nu fizic. Din păcate, văd că joacă mai bine cei tineri decât fotbaliştii cu vârstă, cu experienţă, care sunt şi cam cel mai bine plătiţi din lot. Sunt dezamăgit de prestaţia unora dintre ei. Aşteaptă doar să treacă luna şi ia banii. Însă asta e, mergem înainte, important e să acumulăm puncte şi să scăpăm de presiunea ultimului loc”, a declarat Giani Nedelcu, patronul FC Farul. Echipa constănţeană întâlneşte în etapa următoare, pe teren propriu, liderul FC Botoşani, sâmbătă, 30 martie, de la ora 11.00.

Săgeata, egală cu FC Botoşani

Celelalte meciuri ale etapei s-au încheiat cu rezultatele: Sportul Studenţesc - ACS Buftea 1-2, CS Otopeni - Dinamo II 1-0, FC Botoşani - Dunărea Galaţi 5-1 şi Săgeata Năvodari - Chindia Târgovişte 4-1. CF Brăila, Unirea Slobozia şi Rapid CFR Suceava au avut rundă liberă. Clasament: 1. FC Botoşani - 28p (24-13), 2. Săgeata - 28p (30-20), 3. Delta - 27p, 4. CS Otopeni - 26p, 5. CF Brăila - 26p, 6. Sportul - 25p, 7. Slobozia - 21p, 8. Dunărea - 15p, 9. Dinamo II - 14p, 10. ACS Buftea - 14p, 11. Chindia - 13p, 12. Rapid CFR - 13p, 13. FC Farul - 10p.