08:32 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Andreea Ogrăzeanu şi Claudia Bobocea, de două ori campioane naţionale la atletism

22 Jul, 2014 00:00 3566 Marime text
CS Farul Constanţa a cucerit 16 medalii la Campionatul Naţional pentru tineret şi seniori de la Piteşti. Sportivii grupării constănţene au urcat pe podium la ambele categorii de vârstă, obţinând şapte medalii de aur, patru de argint şi cinci de bronz. După 12 distincţii obţinute în prima zi de concurs, constănţenii au cucerit alte patru, în cea de-a doua. Andreea Ogrăzeanu s-a impus la 200 m (23,61 s), la senioare, acesta fiind al doilea ei titlu de la Piteşti, după cel de la 100 m. Claudia Bobocea a luat, de asemenea, aur, dar la tineret (al doilea ei titlu în Trivale), la 800 m (2:04.17), a cincea performanţă la senioare. La lungime, Ionuţ Grecu a ocupat locul 5 la seniori, dar a luat bronz la tineret (cu 7,36 m). O medalie de aceeaşi strălucire a câştigat, la senioare, şi Cristina Sandu, la lungime (6,28 m).

În prima zi, atleţii şi atletele Farului au obţinut şapte medalii la seniori şi cinci la tineret. La prima categorie, au fost laureaţi: Cornel Bănănău - la 110 m garduri (14,31 s), Cristina Bujin - la triplusalt (14,07 m - performanţă deosebită, cea mai bună din acest sezon pentru Cristina), Andreea Ogrăzeanu - la 100 m (11,32 s) - cu aur; Adrian Dăianu - la triplusalt (15,80 m), Claudia Bobocea - la 1.500 m (4:22.78) - cu argint; Carmen Toma - la triplusalt (13,65 m) şi Andreea Grecu - la 100 m (11,89 s) - cu bronz. La tineret, au urcat pe podium: Cristi Boboc - aur (15,41 m - locul 4 la seniori), Cristian Bododel - argint (15,06 m - locul 5 la seniori) şi David Spiridon - bronz (15,03 m - locul 6 la seniori), toţi la triplusalt. Alte două medalii au fost aduse de Claudia Bobocea, a cărei distincţie de argint de la seniori, la 1.500 m, a fost de aur la tineret, şi de Andreea Grecu, prin a cărei performanţă de la 100 m a urcat o poziţie la tineret, cucerind argintul.