19:20 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile O nouă victorie a sportivilor de la Clubul de Dans „Black Sea“ Constanţa

14 May, 2014 00:00 2424 Marime text
Clubul de Dans Sportiv „Black Sea“ Constanţa continuă şirul performanţelor, îmbogăţindu-şi palmaresul la competiţiile la care participă. Astfel, după numeroase concursuri naţionale câştigate la Bucureşti, Iaşi, Brăila şi Galaţi, sportivii Clubului „Black Sea“ au urcat şi pe podiumul competiţiei internaţionale Greek Open 2014, care s-a desfăşurat în perioada 12 - 13 aprilie la Salonic, Grecia. Concursul a fost unul  destul de dur, în condiţiile în care au fost prezenţi sportivi ai cluburilor de dans din opt ţări europene, cum ar fi: Bulgaria, Ucraina, Croaţia, Serbia, Muntenegru şi Macedonia.

Clubul constănţean de dans sportiv „Black Sea“ a participat la competiţia  internaţională de la Salonic cu 16 sportivi, împărţiţi în trei formaţii: „Little jazz“, „Mini jazz“ şi „Junior Jazz“. Din echipa „Little jazz“ au făcut parte Daria Banu, Alexandra Gatan, Alexia Oancea, Roberta Mitea, Lorena Deoslea şi Mara Roşca. Micuţele sportive au obţinut două locuri 5 la categoriile „Modern Dance“, respectiv „Show Dance Juvenile“.  Dansatoarele de la „Mini jazz“, Ilinca Dumitraşcu, Antonia Ungureanu, Miruna Pop, Ioana Ivan, Miruna Nicu, şi-au adjudecat două locuri 2 la secţiunile „Modern Dance“ şi „Show Dance Juvenile“. De asemenea, şi fetele de la „Junior Jazz“, Raluca Georgiana Chiru, Andreea Butcaru, Teodora Elena Iliescu, Adriana Burlacu şi Iulia Enuc, se pot lăuda cu o performanţă notabilă. Acestea au obţinut un onorant loc 3 la categoria „Show Dance Junior“. La aceeaşi competiţie internaţională au mai concurat şi două perechi de dansatori de la Clubul de Dans Sportiv „Black Sea“, Mihnea Hristu Delicoti şi Diana Maria Delicoti, care au obţinut locul 1 la categoria „Show Dance Juvenile“. În acelaşi timp, perechea formată din Gabriel Baida şi Andra Maclinschi a obţinut locul 1 la „Open Latin Juvenile“ şi locul 2 la „Open Standard Juvenile“.

Pentru realizarea acestor performanţe, a fost nevoie de multe ore de antrenament, de ambiţie şi determinare, toate atent coordonate de cele două antrenoare, Alina Mercan şi Ana Laura Ibraimof, care au ştiut să îşi călăuzească elevii în fascinanta lume a dansului.