13:36 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tot mai departe de Divizia A

17 May, 2002 00:00 558 Marime text

FC Farul - FC National 0-3

In timp ce "bancarii" au demonstrat de ce se afla pe primul loc, constantenii au aratat ca nu au valoare pentru primul esalon * Golurile au fost marcate de: Mitrovici (9, 14) si S. Ilie (82)

Un sfert de ora i-a trebuit Nationalului pentru a transa victoria cu Farul de partea sa. Nouazeci de minute nu i-au fost de ajuns echipei constantene pentru a castiga un meci datator de sperante pentru evitarea barajului de ramanere pe prima scena a tarii. Iar in conditiile in care FC Brasov a invins Otelul acasa (1-0), Astra a castigat si ea, pe terenul propriu, pe FCM Bacau (1-0), barajul pare inevitabil. Ba, mai mult, nu este exclus ca "marinarii" sa piarda si acest drept, in conditiile in care Petrolul se zbate si nu moare, invingand Ceahlaul in deplasare, cu 3-1 (!!!)."Bancarii", liderii la zi ai campionatului, au avut un inceput de partida in forta. Bosniacul Mitrovici si-a demonstrat clasa, a facut ce a vrut cu apararea constanteana si confirmand de ce echipele mari ale campionatului se bat pentru el. In primul sfert de ora, Mitrovici a inscris doua goluri hotaratoare pentru transarea victoriei de partea echipei sale. Era minutul 9 cand defensiva gazdelor a pierdut o minge la centrul terenului, dandu-i posibilitatea percutantului atacant sa inscrie cu un sut plasat, pe langa Curca. 2-0 s-a facut peste alte cinci minute. "Servantul" Gigel Coman i-a centrat lui Mitrovici, care a reluat mingea in plasa, ingropand definitiv sperantele fariste. Golul trei s-a incapatanat sa intre in poarta, principal vinovat fiind Sergiu Radu, care s-a lasat parat de George Curca (33). Farul si-a trecut in cont singura ocazie de gol prin Vasile Cristocea (41), care a nimerit bara cu un sut de la 25 de metri. In rest, nimic. Liviu Mihai a aratat ca zvacnirea pe care a avut-o in toamna a fost un simplu foc de paie si ca ramane doar un jucator de Divizia C, iar Cristian Negru a probat de ce nu a avut loc in lotul Universitatii Craiova. Pentru ca a fi atacant trebuie sa ameninti poarta adversa. Ei nu au facut-o. Plictisiti, probabil, de apatia din teren a celor doi adversari, Marian Savu si Sabin Ilie le-au aratat ca poti sa fi util echipei si daca joci doar jumatate de ora, ultimul inscriind golul trei, dupa o actiune frumoasa a primului.FC Farul: Curca - Chirea (63 Badescu), I. Barbu, (70 Dicu), C. Mocanu, Usurelu, Senin - Cristocea, Trofin, Lungu - L. Mihai, Negru. Antrenor: Petre Grigoras.FC National: Vintila - Curt, Falub, Matei - Carabas, Ov. Petre, G. Popescu, Coman (46 Caramarin), P. Marin - Sg. Radu (58 M. Savu), Mitrovici (62 S. Ilie). Antrenor: Cosmin Olaroiu.Arbitri: Augustus Constantin - Marius Beudeanu, Florin Hancu - Gabriel Caloian.Observatori: Corneliu Costinescu, Nicolae Rainea.Maine, de la ora 18.00, Farul va evolua in deplasare la Gloria Bistrita.