16:00 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sperante mari pentru calificare

15 Dec, 2003 00:00 423 Marime text

SKIF Krasnodar - HCM Constanta 30-27

HC Municipal Constanta a pierdut meciul tur din cadrul optimilor de finala ale "Challenge Cup", dar are sanse foarte ridicate sa se califice in sferturile de finala, ceea ce ar echivala cu o performanta istorica pentru handbalul constantean. Ieri, la Krasnodar, in partida cu formatia rusa SKIF, echipa noastra a fost invinsa la trei goluri diferenta, 30-27, handicap recuperabil pentru meciul retur de la Constanta, programat duminica, in Sala Sporturilor, de la ora 11.00. Chiar daca la Krasnodar a intampinat o atmosfera ostila, echipa noastra a inceput jocul bine. A dominat prima repriza, insa pe final a cedat initiativa, rezultatul la pauza fiind 14-13. Pe fondul jocului dur practicat de adversari, incurajat de arbitrajul cuplului lituanian Tadas Jansonas - Valdas Gecevicius, handbalistii nostri au cedat si repriza secunda, la doua puncte, 16-14. Rezultat final 30-27 in favoarea gazdelor, dar HC Municipal Constanta are foarte mari sanse sa mearga mai departe in "Challenge Cup". Pentru echipa noastra au marcat urmatorii jucatori: Nicolae (7), Stavrositu (6), Buricea (5), Toma (3), Saulescu (3), Puscasu (1), Racovitan (1), Sania (1). Ultimul dintre acestia s-a accidentat grav la mana, in minutul 10, si a nu a mai putut continua meciul.