23:22 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RCJ Farul învinge în primul derby al sezonului

10 Nov, 2008 23:22 569 Marime text
Rugby Club Judeţean Farul s-a impus în meciul cu Dinamo, primul derby al sezonului, cu scorul 14-10. „Alb-roşii“ au început bine partida şi au preluat conducerea cu 3-0, însă, până la pauză, constănţenii egalează prin neozeelandezul Ben Aiona. Farul se cantonează în atac încă din debutul reprizei secunde şi reuşeşte să preia conducerea, scor 8-3, după ce Gheară înscrie primul eseu al jocului, iar Aiona ratează transformarea. Riposta campioanei en-titre a fost pe măsură. Bigiu scapă singur şi reuşeşte să înscrie eseul care aduce egalarea pe tabelă. Calafeteanu îl transformă şi Dinamo conducea cu 10-8, cu zece minute înainte de final. În doar cinci minute, două penalităţi pentru Farul, transformate de Aiona, aduc prima victorie a constănţenilor din ultimele patru meciuri directe. Formaţia constănţeană se instalează astfel în fruntea clasamentului Diviziei Naţionale, cu 24 de puncte, urmată de Dinamo, la trei puncte distanţă.