15:14 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Primul succes acasa

20 Sep, 2004 00:00 819 Marime text

CS Tomis - Rulmentul Brasov 23-17 (7-6)

Handbalistele antrenate de reputatul tehnician Dumitru Musi au reusit, sambata dimineata, cea de-a doua victorie din actuala editie de campionat, invingand pe teren propriu pe Rulmentul Brasov, cu scorul 23-17. CS Tomis venea dupa o victorie frumoasa in deplasare la Universitatea Jolidon Cluj si avea nevoie de un succes in primul meci disputat in fata propriilor suporteri. Cei aproape o mie de spectatori prezenti in Sala Sporturilor au asistat la o confruntare spectaculoasa intre o adevarata echipa, CS Tomis, si un adversar cu numeroase individualitati, dar caruia i-a lipsit omogenitatea. A fost un meci greu, echilibrat in prima parte, dar care a apartinut pe final handbalistelor constantene. Dupa ce in minutul 7, tabela arata scorul de 2-2, Tomis a preluat "fraiele", terminand in avantaj prima jumatate de ora. Formatia oaspete a reusit egalarea cu 13 minute inainte de final (14-14), dar fetele lui Musi au reusit sa se concentreze si sa domine finalul de partida. A fost ziua Alinei Petrache, cea care a marcat de opt ori si a fost imposibil de oprit de adversarele pregatite de fosta mare jucatoare Mariana Tirca. Evolutii excelente au mai avut Cristina Strungaru (6 goluri) si portarul Doina Avram, cea care in prima repriza a facut adevarate minuni, avand numeroase interventii spectaculoase. Din nefericire, spectacolul handbalistic a fost uneori umbrit de gafele comise de arbitrii Robert Harabagiu si Cristi Stanescu, ambii din Moreni, ale caror decizii cel putin ciudate au afectat cele doua combatante.Au evoluat urmatoarele echipe: CS Tomis: Doina Avram, Anca Robescu (portari), Ramona Vaduva (2 goluri), Cristina Duican, Georgiana Borcan (1), Roxana Mazur (3), Osman Ghiuler (1), Cristina Strungaru (6), Dorina Jerebie (2), Raluca Blebea, Loredana Mateescu, Monica Chitu, Daniela Petrescu si Alina Petrache (8); Rulmentul Brasov: Georgiana Stoleru, Gabriela Borolinoiu (portari), Cosmina Damian (3 goluri), Gabriela Chitulescu (2), Valentina Radu (2), Cristina Niculae, Alina Horobet (1), Mihaela Seifer, Mirela Tutunaru, Andreea Vlad (1), Andra Andrei, Maria Urcan (5), Mihaela Tanasa, Mihaela Zavragiu (3).