15:19 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci de antrenament cu divizionara C

27 Jan, 2005 00:00 672 Marime text

Farul - Portul, 4-0 (3-0)

Portarul George Curca a marcat in minutul 26 printr-o centrare de peste 70 de metri care l-a depasit pe goal-keeperul oaspetilor * Ernest Essombe nu a confirmat asteptarile, avand o evolutie modesta

"Marinarii" au castigat ieri fara probleme amicalul disputat impotriva divizionarei C, Portul Constanta, intalnire gazduita de terenul II din cadrul complexului sportiv Farul. Elevii lui Grigoras s-au impus cu scorul de 4-0, dupa ce la pauza gazdele au condus cu 3-0. FC Farul a deschis scorul in minutul 10, prin atacantul Viorel Gheorghe (ex- Petrolul Moinesti), dupa care, sase minute mai tarziu, Vasile Cristocea a marit diferenta la 2-0. In minutul 26 s-a consumat un moment inedit, Farul reusind sa inscrie prin... George Curca. Portarul constantean a degajat balonul, acesta a parcurs peste 70 de metri, l-a "sarit" pe goal-keeperul Portului si a intrat in plasa. Dupa reluarea partidei, Farul a mai marcat inca o data prin atacantul Mihai Baicu. In acest meci, fundasul camerunez Ernest Essombe a fost folosit mai bine de 70 de minute, dar din pacate el nu a confirmat asteptarile, avand o evolutie modesta. Fostul jucator al cunoscutei formatii franceze RC Lens s-a miscat greu, fiind adesea depasit de situatie. In aceasta intalnire, antrenorul principal a folosit toti jucatorii valizi, impartindu-i pe "marinari" in doua echipe, care au evoluat cate o repriza. Astfel, au jucat pentru FC Farul Constanta urmatorii jucatori: Repriza I: Curca - Morarasu, Barbu, Essombe, Florea - R. Iacob, Lungu, Usurelu, Todoran - V. Gheorghe, Cristocea; Repriza a II-a: Curca - Farmache, Schiopu, Essombe (Morarasu), Florea - Gurita, Voiculet, I. Posteuca, R. Iacob - Doicaru, Baicu. Maine dimineata, de la ora 11.00, pe stadionul CFR, Farul are un nou meci amical, de data aceasta adversara urmand sa fie divizionara B, Callatis Mangalia. Echipa din sudul judetului a avut un prim-sezon excelent in actuala editie a campionatului Diviziei B, pierzand doar doua dintre cele 15 partide disputate. Sambata, Grigoras se va hotari daca il pastreaza in lot pe Essombe si tot atunci fundasul de culoare va pleca in Franta.