00:16 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep, prima victorie într-un turneu de Grand Slam

19 Jan, 2011 02:45 825 Marime text
Jucătoarea de tenis constănţeană Simona Halep s-a calificat în turul secund la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o cu 6-3, 3-6, 6-2 pe Anne Kremer (Luxemburg).

Prezentă pentru prima dată în carieră pe tabloul principal al competiţiei de la Melbourne, Simona Halep a mai reuşit ieri o premieră, reuşind primul succes la un turneu de Grand Slam. Astfel, după un început ezitant de partidă, constănţeanca a revenit şi şi-a trecut în cont primul set al meciului după 42 de minute de joc. În setul al doilea, adversara Simonei a reuşit un break în game-ul al patrulea, care s-a dovedit decisiv până la final, Anne Kremer reuşind să se impună cu 6-3, egalând situaţia la seturi. Experienţa jucătoarei din Luxemburg nu a fost de ajuns pentru a tranşa şi actul al treilea în favoarea ei. Simona a trecut la cârma jocului încă din debutul setului şi a câştigat după doar 28 de minute cu 6-2. Astfel, jucătoarea în vârstă de 19 ani se alătură altor două românce în turul secund al competiţiei din Australia, Sorana Cârstea şi Monica Niculescu reuşind la rândul lor să se impună în meciurile din primul tur. Următoarea adversară a Simonei Halep la Melbourne, pe care o va întâlni în runda a doua a turneului, este rusoaica Alisa Kleybanova (cap de serie numărul 24), care s-a impus în faţa americancei Irina Falconi cu 6-1, 6-0.