19:24 13 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Grigoras, nu tocmai multumit de echipa

28 Oct, 2005 00:00 541 Marime text

Desi s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, Farul nu mai are aceeasi siguranta in joc de anul trecut, dupa cum afirma antrenorul principal, Petre Grigoras * El crede totusi ca echipa sa va face un meci bun duminica, impotriva Rapidului "mare", la Constanta * Exista sperante ca unul sau doi dintre cei cinci accidentati sa fie recuperati pana la ora meciului * Pentru obtinerea celor trei puncte puse in joc va fi nevoie de asemenea si de sprijinul spectatorilor, a caror prezenta trebuie sa fie cat mai mare

Dupa cum se stie, ieri, la Calarasi, formatia FC Farul Constanta s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins divizionara B, Rapid II, cu scorul de 4-3. Desi multumit de calificare, antrenorul "marinarilor", Petre Grigoras nu mai este atat de entuziasmat de jocul elevilor sai, care, spune el, si-au pierdut din siguranta. "Ne asteptam la un meci foarte greu. Rapid II a deschis scorul repede si ne-a pus probleme pana la finalul jocului. Sunt multumit de rezultat si de calificare, dar pana in finala mai e drum lung. Va trebui sa ne concentram meci de meci si sa ne revenim putin, pentru ca jocul echipei nu mai este atat de sigur ca anul trecut", a comentat Grigoras. Discutia s-a concentrat apoi spre intalnirea de duminica, atunci cand Farul va intalni pe teren propriu, echipa mare a Rapidului. "Normal ca Rapid este mai puternica decat Rapid II, este totusi una dintre candidatele la titlu, si nu ne asteptam la un meci usor. Ei s-au obisnuit cu acea formula atipica pentru campionatul nostru, 3-4-3, flexibila, o cunosc foarte bine si daca ii prinzi in zi buna, este foarte greu sa-i invingi. Insa nu imposibil. Se stie ca lupta in clasament este foarte stransa, intre locurile trei si zece fiind diferente foarte mici, de doua - trei puncte. Important este ca noi sa fim la capacitate maxima, pentru ca daca ne concentram indeajuns de mult putem sa punem probleme oricarei echipe din campionat. Calificarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei a fost ca o gura de oxigen pentru fotbalistii mei, care sper sa se concentreze mai mult si sa nu mai primeasca atatea goluri", a afirmat tehnicianul. Referitor la numarul mare de goluri primite de catre Farul in ultimele trei meciuri (opt la numar), Grigoras a fost de acord ca acest lucru nu este admisibil. "Opt goluri pentru o aparare despre care s-a dus faima ca era una dintre cele mai ermetice, reprezinta foarte mult intr-adevar. Toata linia defensiva, incepand cu portarul, a gresit atat ca grup, cat si individual. Eu sper totusi ca ei sa-si revina, si sa redevina ceea ce au fost sezonul trecut. Cu toate ca George Curca a primit aceste goluri si la multe dintre ele a gresit, nu cred ca il voi inlocui duminica, pentru meciul cu Rapid Bucuresti, deoarece eu nu sunt adeptul retrogradarilor timpurii de la echipa. Curca va trebui sa greseasca mult mai mult pentru a-l indeparta de postul de titular, asta deoarece este normal sa aiba si un moment mai slab. Desigur, daca voi observa ca pana la ora meciului el nu si-a regasit mai ales forma psihica, probabil ca il voi inlocui. Insa pentru asta mai am trei zile la dispozitie", a declarat "Grig". "Nu am preferinte referitor la adversara noastra din Cupa"Antrenorul constantean spera ca pana la ora partidei cu Rapid sa poata recupera si unul sau doi dintre jucatorii indisponibili. Dupa cum se stie, Pascovici, Baicu, Usurelu, Voiculet si Gurita au probleme medicale, ei suferind accidentari in ultimele partide disputate. Tehnicianul a recunoscut ca nu are nici o preferinta pentru viitoarea adversara din Cupa Romaniei, din sferturile de finala: "Orice echipa calificata in aceasta faza poate fi favorita. Ati vazut ce surprize apar, ca in fiecare runda o echipa mare a fost eliminata de catre una mai mica. In saisprezecimi, Steaua, in optimi, Dinamo. Nu am preferinte privind adversara din sferturi, deoarece tot nu vom putea scapa de numele mari ramase, chiar daca le evitam acum, le vom intalni in fazele superioare". In schimb, Grigoras este in continuare ingrijorat de atitudinea publicului constantean. "Nu este mai putin adevarat ca pentru a obtine rezultate bune, cum ar fi in meciul de duminica, impotriva Rapidului, avem nevoie acuta de sprijinul spectatorilor. Eu tot mai sper ca o data si o data vor incepe sa vina in numar mare la stadion pentru a-si incuraja echipa, caci si noi jucam pentru ei. Daca n-ai public, este ca si cum ai juca in cimitir", a exprimat plastic Grigoras nemultumirea sa fata de cei ce ar trebui sa fie meci de meci alaturi de echipa.