20:29 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul, victorie concludentă în ultimul amical al verii

13 Aug, 2011 04:06 1395 Marime text

Sub privirile patronului echipei, Gheorhe Hagi, divizionara secundă, FC Viitorul Constanţa şi-a prezentat, ieri, la Ovidiu, lotul de jucători cu care va aborda noua ediţie de campionat.

fcviitorul1.jpgPrezentarea a fost urmată şi de ultimul meci de verificare din această pauză competiţională, în compania unei alte divizionare secunde, CSM Râmnicu Vâlcea. Constănţenii au arătat că sunt pregătiţi pentru startul sezonului luând cu asalt poarta oaspeţilor încă din primul minut al întâlnirii. Albu a reuşit chiar să înscrie după doar trei minute de joc, însă golul a fost anulat pentru offside. După alte trei minute, Lazăr l-a pus şi el la încercare pe goalkeeper-ul oaspeţilor. În minutul 13, Albu a luat o acţiune pe cont propriu, a centrat ideală pentru Chiţu, însă lovitura sa de cap a fost prea înaltă. În faza imediat următoare, Cristocea a pasat ideal pentru Pantelie, dar lobul atacantului constănţean a trecut milimetric pe lângă bară. Oaspeţii nu au mai putut face însă nimic în minutul 20, când Vasilică Cristocea a şutat imparabil de la marginea careului deschizând scorul. Doar trei minute mai târziu FC Viitorul şi-a dublat avantajul după o acţiune creată de doi dintre jucătorii transferaţi în această vară de la Steaua. Astfel, Lazăr a pasat excelent pentru Marius Albu, iar atacantul Viitorului a pătruns în careu şi a punctat pentru 2-0 cu un şut la colţul lung. În minutul 35, şutul lui Chiţu de la marginea careului a fost respins în corner de internaţionalul de juniori din poarta vâlcenilor, Chiriţă. Ultima ocazie a echipei pregătite de Cătălin Anghel din prima repriză a aparţinut lui Pantelie, acesta reluând puţin alături de la marginea careului. Finalul primei părţi a consemnat şi primele ocazii de gol ale oaspeţilor, Mitu punându-l la grea încercare pe Costea dintr-o lovitură liberă şi la faza următoare dintr-un corner executat direct spre poartă. Deşi CSM-ul a ieşit la joc în debutul părţii secunde tot constănţenii au fost cei care au controlat partida. După 20 de minute scurse din repriza a doua, FC Viitorul avea să mai înscrie o dată. Hertu a fost faultat în careu de Kalai, iar Alexandru Lazăr a transformat de la punctul cu var. Acesta avea să fie, de altfel, şi rezultatul final, portarul constănţenilor Costea păstrând avantajul de pe tabelă după ce a intervenit salvator în două rânduri în faţa aceluiaşi Mitu. Astfel, în minutul 69 a respins de sub transversală un şut de la 30 de metri, iar cinci minute mai târziu a apărat un penalty. Antrenorul Cătălin Anghel a folosit următorul 11: Costea - Ninu (min.87 - Nazîru), Larie (min.61 - Vajou), Bejan (min.84 - Tudorache), Turcu (min.84 - Asan) - Cristocea (min.72 - Călinţaru), Onicaş (min.81 - Muscă), Lazăr (min.72 - Păcuraru) - Albu (min.79 - Nicola), Pantelie (min.57 - Hertu; min.87 - Rusu), Chiţu (min.63 - Cureteu). Ediţia 2011-2012 a Ligii a II-a va debuta săptămâna viitoare, când FC Viitorul va primi vizita formaţiei Dunărea Galaţi. Întîlnirea este programată sâmbătă, 20 august, de la ora 11.00, pe stadionul din Ovidiu.