11:51 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul a remizat cu Dinamo Minsk

18 Feb, 2004 00:00 701 Marime text

Al treilea meci sustinut din Cipru

Portarul George Curca a fost "invoit" de selectionerul Anghel Iordanescu

Dupa victoria cu 2-1 in fata formatiei germane de liga a treia Kickers Offenbach si dupa egalul 2-2 cu nationala Kazahstanului, luni dupa-amiaza, divizionara A de fotbal FC Farul Constanta si-a continuat programul de pregatire din Cipru prin sustinerea unei alte confruntari, de data aceasta in compania echipei Dinamo Minsk. Gruparea de pe litoral a facut un meci bun, dominandu-l in marea lui majoritate, insa nu a reusit decat o remiza cu ocupanta pozitiei a treia in campionatul Belarusului, scor 1-1. Dinamo a deschis rapid scorul, un jucator advers punctand in minutul 15, insa Farul a egalat peste 20 de minute, prin Cristocea, autorul unui gol frumos din lovitura libera de la 18 m. Partida s-a desfasurat in localitatea Episkopi, situata undeva la 15 kilometri de Limassol, locul unde "marinarii" vor sta pana pe 22 februarie. In acest meci, pentru prima data de cand Farul a plecat in Cipru, antrenorul principal Ion Marin l-a avut la dispozitie si pe portarul George Curca, convocat la lotul national de seniori al Romaniei. Goal-keeper-ul a fost invoit de selectionerul Anghel Iordanescu pentru acest meci, insa, dupa incheierea lui, el a revenit in randul "tricolorilor". In atare conditii, "Sapaliga", care a mers si de aceasta data pe sistemul 1-4-4-2, a mizat pe: Curca - Farmache, Lungu, Onut, Pascovici - Balasa, Schiopu, Usurelu, Cristocea - Baltoi, Gurita. Au mai intrat: Camboianu, R. Oprea, Doicaru si Florea. La fel ca si in partida cu selectionata Kazahstanului, au absentat Senin si L. Mihai, ambii accidentati in confruntarea cu Kickers Offenbach. Ei si-au reluat pregatirile si s-ar putea ca astazi sa evolueze in partida cu Tobol Kostanay, din Kazahstan. Nu se stie insa daca acelasi lucru se va intampla cu Pascovici, Usurelu si Lungu, toti trei avand leziuni dupa meciul cu Dinamo Minsk.