10:46 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Defensiva murata

15 Sep, 2003 00:00 958 Marime text

FC Farul Constanta - Gloria Bistrita 2-2

Nici cainele nu l-ai fi dat afara vineri seara, pe o ploaie mocaneasca. D-apoi 22 de fotbalisti sa-i trimiti in arena sa evolueze pe un teren imbibat cu apa, in partida FC Farul Constanta - Gloria Bistrita. Cu toate astea, eroii de pe stadionul "Gheorghe Hagi" nu s-au menajat. Au evoluat cu multa ambitie si au creat faze placute, atat cat le-a permis suprafata de joc. Au fost si multe greseli, unele chiar de incepatori, detectabile pe tabela fiind cele din defensiva. Scorul inregistrat la final, 2-2, este meritat, chiar daca balanta victoriei putea trage ori de partea Farului, ori de cea a Gloriei. Chiar daca Farul a presat in primele minute, undeva, la mijlocul terenului, creandu-si si o ocazie de gol prin R. Oprea (12), cei care au marcat primii au fost bistritenii. Usurelu a gresit o minge usoara, Coroian i-a pasat lui Negrean, care a sutat pe jos din interiorul careului, chiar in momentul in care se marca primul sfert de ora. Tot un sfert de ora a durat si pana Farul a egalat. Alcani l-a tinut in careu pe L. Mihai, arbitrul Augustus Constantin indicand punctul cu var. A executat si a inscris L. Mihai. Farul a continuat sa domine jocul, insa de multe ori jucatorii sai au incercat executii fine in locul unor suturi de la distanta. Senin (41) si Pascovici (54) au incercat ei acest lucru, dar ori au trimis departe de poarta, ori a prins portarul advers. Golul de 2-1 avea sa vina tot dintr-un penalty, acordat in urma unui duel in careu intre Necula si Baltoi. A executat tot L. Mihai (55), varful de atac al Farului demonstrand ca, alaturi de calitatile sale tehnice, are si mult "sange rece". Odata cu primirea golului, Gloria a iesit mai mult la atac. Moga (63) a alunecat in fata portii parasite de Curca, Minteuan (67) a trimis pe langa poarta, iar Negrean (69) a ratat din careul mic. La poarta cealalta, Negru (66) a nimerit plasa laterala, L. Mihai (66) a trimis peste poarta, din interiorul careului, iar sutul aceluiasi Negru (68) a fost respins de Campeanu. De marcat au marcat oaspetii, cu largul concurs al portarului Curca. Acesta a ratat o interventie simpla din fata lui A. Rus (78) care a reluat cu capul, din 9-10 m, o centrare a lui Cornea. Mai erau 12 minute de joc si Farul alerga dupa golul victoriei. A avut doua ocazii prin Baltoi (85 si 90), dar nu l-a gasit si a mai pierdut astfel alte doua puncte in clasamentul "adevarului", ajungand intr-o situatie dificila, in conditiile in care in etapa viitoare se va deplasa la FC Brasov, iar apoi va primi vizita campioanei Rapid. FC Farul: Curca - R. Oprea (71 Onut), Schiopu, Pascovici - Farmache, Badescu (65 Negru), Lungu, Usurelu, Senin (78 Balan) - L. Mihai, Baltoi. Antrenor: Ion Marin. Gloria: Campeanu - Mandrean, Alcani (53 Sg. Costin), Necula, Jula, Cornea (90 Vasilache) - Minteuan, Coroian, A. Rus - Moga (83 Arbanas), Negrean. Antrenor: Remus Vlad.