23:17 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis invinsa clar la Baia Mare

26 Oct, 2009 10:08 747 Marime text

cstomis.jpgFormaţia feminină de handbal, CS Tomis a pierdut la Baia Mare meciul contra echipei locale, Ştiinţa HCM, cu scorul de 28-21, partidă contând pentru etapa a V-a a Ligii Naţionale.

CS Tomis pierde din nou teren în lupta pentru ocuparea unui loc de cupă europeană, cedând extrem de uşor în deplasarea de la Baia Mare. În ciuda investiţiilor din această vară, Tomis pare a nu se regăsi în acest debut de campionat, lucru vizibil şi în jocul disputat sâmbătă. Gazdele preiau frâiele partidei încă din prima repriză, atunci când Camelia Balint şi Anca Amariei desprind echipa băimăreană pe tabela de marcaj, astfel că la pauză Ştiinţa HCM avea un avans liniştitor de cinci goluri, 15-10. Jocul curge în aceeaşi direcţie şi în repriza secundă, constănţencele greşesc mult în ofensivă, iar Baia Mare le taxează prin Geiger sau pivotul Borbely. Finalul de meci este unul liniştit, antrenorul Ioan Baban permiţându-şi să ruleze întreg lotul avut la dispoziţie. Scor final, Ştiinţa HCM Baia Mare - CS Tomis 28-21 şi formaţia pregătită de Goran Kurtes suferă astfel cea de-a treia înfrângere în primele cinci etape şi coboară până pe locul 9 în clasamentul Ligii Naţionale, cu patru puncte. Pentru echipa de pe litoral au evoluat: Blaga, Borodi - Tâlvâc (4 goluri), Seifer (3), Pătru (3), Pârâianu (1), Iovănescu (3), Druţu (2), Mateescu 4, Topa, Szabo, Hamciuc, Janina Luca. Directorul sportiv al Tomisului, Paul Alexe a declarat după meci că lipsa de implicare şi voinţă în apărare a făcut ca echipa de pe litoral să piardă uşor cu Baia Mare: „Din păcate echipa noastră întârzie să se lege şi nu avem solidaritate în apărare. Ştiu că este foarte greu să faci o echipă în care ai 11 nume noi să meargă peste noapte dar apărarea necesită voinţă şi implicare iar nouă aceste lucruri ne-au lipsit cu desavârşire. Ţinem capul sus şi mergem mai departe, sperăm să ne luăm revanşa la Constanţa". În celelalte partide ale rundei s-au înregistrat rezultatele: Ştiinţa Bacău - CSM Cetate Devatrans 25-28 (14-16), HC Zalău - HCM Buzău 24-23 (12-7), Rapid CFR Bucureşti - HCM Roman 18-39 (9-19), Universitatea Resiţa - HC Oţelul Galaţi 25-23 (13-10), Universitatea Jolidon Cluj - HC Dunărea Brăila 28-26 (19-9) şi Oltchim Râmnicu Vâlcea - Rulmentul Urban Braşov 31-25 (15-13). În clasament conduce campioana Oltchim, cu 10 puncte, urmată de Rulmentul şi HCM Baia Mare, cu câte 8 puncte.