16:17 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Farul se afla pe locul trei in Romania

18 Dec, 2003 00:00 598 Marime text

Bilant de sfarsit de an

Intr-o clasificare facuta de ANS, COR si APS, clubul condus de Ilie Floroiu se afla in spatele cluburilor Dinamo si Steaua in urma rezultatelor obtinute in competitiile internationale * Pe plan national este o treapta mai jos, dupa Dinamo, Steaua si CSM Pitesti

Pentru CS Farul Constanta anul 2003 a fost un an bun. Sportivii inregimentati la clubul condus de directorul Ilie Floroiu au obtinut rezultate bune in competitiile in care au fost angrenati. Aceasta a fost concluzia desprinsa din intalnirea de ieri dintre reprezentantii gruparii fariste, ai Directiei Judetene pentru Sport, ai autoritatilor locale, ai cluburilor cu care CS Farul colaboreaza si ai mass-media locala. "Anul 2003 a fost un an cu foarte multe framantari in sportul romanesc. A fost un an preolimpic, in care foarte multe federatii au avut concursuri de calificari pentru Olimpiada de anul viitor de la Atena. Din fericire, nota mea pesimista pe care o prevedeam pentru acest an a fost combatuta de sportivi si antrenori, care au adus rezultate peste asteptari", a declarat in debutul intalnirii de ieri Ilie Floroiu. Clubul Farul, care are 14 sectii (atletism, baschet, box, canotaj, culturism, gimnastica, haltere, inot, kaiac-canoe, karate, lupte greco-romane, navomodelism, scrima, tenis de masa) si 336 de sportivi legitimati, a obtinut 76 de medalii in competitiile internationale (sase la Campionate Mondiale, doua la Cupa Mondiala, 21 la Campionatele Europene, una la Festivalul Olimpic al Tineretului European si 46 la Campionatele Balcanice) si 300 la Campionatele Nationale, dintre care 107 de aur, 98 de argint si 95 de bronz. "Cu aceste rezultate CS Farul este in topul celor mai bune cluburi din tara", a mai declarat directorul Floroiu. El a fost completat cateva minute mai tarziu de Elena Francu, directorul executiv al Directiei pentru Sport a Judetului Constanta. Conform acesteia, in clasamentul pe acest an al celor mai bune cluburi, CS Farul se afla printre favoritele Agentiei Nationale pentru Sport, Comitetului Olimpic Roman si Asociatiei Presei Sportive. Astfel, clubul de pe litoral se afla pe locul trei in clasamentul rezultatelor internationale (dupa Dinamo si Steaua) si pe locul patru pe plan national (dupa Dinamo, Steaua si CSM Pitesti). Desi ultima actualizare a acestei ierarhii a fost pe 30 noiembrie, CS Farul are toate sansele sa ramana pe aceste locuri pana la sfarsitul anului, nemaiputand fi depasit cu toate ca mai sunt competitii de disputat. Anul 2003 a fost si cu bune, si cu rele. Lucru imbucurator pentru CS Farul, si model demn de urmat pentru altii, este faptul ca el se incheie fara restante financiare. "Am incheiat anul fara datorii fata de sportivi si fata de stat", a confirmat Floroiu. Lucru trist este ca unii sportivi au dezamagit. A fost cazul atletilor Bogdan Tarus si Adelina Gavrila sau al halterofilului Florin Vlad, ultimul ramas in Canada dupa Campionatele Mondiale. Tragand linie, sportiva cu cele mai bune performante in intrecerile de seniori a fost declarata gimnasta Catalina Ponor, medaliata de trei ori cu argint la Campionatele Mondiale, la barna, sol si in proba pe echipe. Pe pozitia secunda s-a aflat o alta gimnasta, Andreea Munteanu, argint in concursul pe echipe la Campionatele Mondiale, dar si "aerobicul" Remus Nicolai, medaliat cu aur la Cupa Mondiala si Campionatele Europene, in proba de perechi, si cu argint in concursul individual de la Campionatele Europene. Pozitia a treia a clasamentului este ocupata de trioul aerobic Daniela Maranduca-Nicolai - Cristina Marin si Mirela Rusu, bronz la Cupa Mondiala si aur la Campionatele Europene. In clasamentul juniorilor, indiscutabil, prima pozitie ii revine atletei Cristine Spataru, doua medalii de aur la Campionatele Mondiale de juniori II, una de argint la Festivalul Olimpic al Tineretului European si una de aur la Campionatele Balcanice de juniori. Pozitiile doi si trei sunt ocupate de Adriana Rapa (canotaj) si Iulia Necula (tenis de masa).