07:28 17 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugby (Nations Cup) Romania, esec la debut

11 Jun, 2010 23:48 1369 Marime text

rugby_11_06.jpgReprezentativa de rugby a României a debutat cu o înfrângere la cea de-a cincea ediţie a IRB Nations Cup, după ce a pierdut, cu scorul de 17-21 (7-3), în faţa reprezentativei Namibiei, primul meci disputat, vineri, în cadrul competiţiei, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Bucureşti, informează Mediafax.

Punctele României au fost aduse de Fercu (un eseu), Mariş (un eseu) şi Dumbravă (două transformări şi o lovitură de penalitate). De partea cealaltă, pentru Namibia au punctat De la Harpe (un eseu), Winkler (un eseu) şi Botha (o transformare şi 3 lovituri de penalitate). În repriza secundă a partidei, preşedintele Federaţiei Române de Rugby, Alin Petrache, le-a reproşat antrenorilor de pebancatehnică a naţionalei jocul slab al echipei. De asemenea, în minutul 60, el i-a reproşat unui judecător de margine unele decizii ale brigăzii de arbitri. La meci a fost prezent şi preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Octavian Morariu, precum şi fostul rugbist George Baltă, imobilizat într-un scaun cu rotile. Vineri, în prima zi a competiţiei mai sunt programate două meciuri: Argentina Jaguars - Italia A (ora 17.00) şi Scoţia A - Georgia (ora 19.00).