05:57 17 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal Olanda a spulberat Ungaria dar l-a pierdut pe Robben (video)

06 Jun, 2010 11:09 1353 Marime text

robben.jpgDezastru pentru Portocala Mecanică. Deşi batavii i-au măcelărit pe maghiari în ultimul amical înaintea debutului la Mondial, ei l-au pierdut pe mijlocaşul Arjen Robben accidentat grav chiar în finalul disputei. El va rata campionatul mondial dacă nu se întâmplă un miracol.

Culmea, meciul a început prost pentru olandezi după ce jucătorul lui PSV, Dzsudzsak a descis scorul în minutul 6. Până la pauză, van Persie a reuşit să egaleze cu un şut superb din afara careului (21'), însă olandezii s-au chinuit efectiv în faţa urmaşilor lui Puskas. Din păcate pentru maghiari, repriza secundă a echivalat cu un dezastru defensiv, Sneijder (56'), Robben (64'), van Bommel (71'), Elia (74') şi din nou Robben (78'), stabilind scorul final la 6-1.

Golurile din Olanda - Ungaria 6-1