05:18 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (Liga 2) Farul - Branesti 0-1

20 Mar, 2010 16:34 1931 Marime text

fc_farul_constanta123.jpgConstanţa a mai făcut un pas către rămânerea în liga secundă după o nouă înfrângere pe propriul teren. De data aceasta, echipa care a plecat cu tolba plină a fost chir liderul, Victoria Brăneşti, formaţie fără nume dar cu tupeu.

Paradoxal, Farul a făcut cea mai bună repriză din actualul sezon în prima parte a meciului. Brăneştiul a tremurat serios la ocaziile lui Păcuraru, Fatai de două ori şi Matei, dar scorul a rămas alb. Echipa din localitatea celebră pentru... mititei, n-a mişcat în ofensivă iar, în pauză, nici cei mai sceptici suporteri nu aşteptau deznodământul dezastruos.

După odihnă, ocaziile s-au rărit la poarta oaspeţilor. Fără potenţă la mijloc, cu duetul Cristocea - Matei făcând figuraţie, Constanţa a intrat în jocul încâlcit al adversarilor şi doar „juniorul alintat" l-a încercat pe Stoicescu. Şi când lumea se resemnase cu un 0-0, o pasă greşită a lui Ninu, interceptată de Coman şi continuată ca la un joc pe calculator de Bogdan Oprea, s-a soldat cu golul de 0-1, spre stupefacţia celor 400 de spectatori care au îndrăznit să meargă la stadion.

Farul a replicat furios şi după doar un minut, Fatai a avut egalarea în vârful bocancului (88') iar Pantelie a trimis mingea în bară în al doilea minut de prelungiri însă nimic nu a mai putu fi schimbat. Brăneştiul pleacă acasă cu 3 puncte, se duce la „plus 7" faţă de Farul, în urma unui meci care dacă s-ar fi încheiat cu 3-0 pentru gazde, nimeni n-ar fi fost supărat.