06:49 17 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Box Ionut Gheorghe, umilit de maghiarul Bacskai

09 Jun, 2010 20:59 1447 Marime text

2267boxing_glove.jpgPugilistul român Ionuţ Gheorghe a ratat calificarea în semifinalele categoriei 69 kg la Campionatele Mondiale de box de la Moscova, după ce a fost învins prin KO tehnic (RSCI) de ungurul Balazs Bacskai, în sferturile de finală.

Potrivit sport365.ro, arbitrul a oprit meciul în repriza a doua, la scorul de 4-1 pentru Bacskai, din cauza accidentării lui Ionuţ Gheorghe, medaliat cu bronz la JO de la Atena 2004. Ionuţ Gheorghe era cea mai mare speranţă a delegaţiei noastre la o medalie. Miercuri, în sferturi, evoluează ultimii doi boxeri români rămaşi în competiţie, Răzvan Andreiana (cat. 54 kg) cu rusul Eduard Abzalimov şi Constantin Bejenaru (cat. 91 kg) cu rusul Egor Mehonţev. România a aliniat şapte pugilişti la startul competiţiei, iar federaţia de box stabilise ca obiectiv cucerirea a 1-2 medalii.